ביד ברזל – או, למה אני חושב שאיירון-פיסט היא הסדרה לה חכינו.

נטפליקס היא מכרה זהב. לא רק לחובבי הז'אנר, נטפליקס מלאה באוצרות קסומים בין מקוריים ובין אם לא. אבל כולנו יכולים להסכים שדרדוויל וג'סיקה ג'ונס שינו לגמרי את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על סדרות טלוויזיה של גיבורי העל האהובים עלינו.
אתמול מארבל ונטפליקס הכריזו סוף סוף על הליהוק המצופה לדני ראנד, הלא הוא איירון פיסט. אז מי הוא האיירון-פיסט ומה נטפליקס רוצים ממנו? איזה עיר סודית מדברים עליה ומי הוא נחש הפלדה? יש סיכוי שראינו אותו כבר בדרדוויל? ולמה גיוון במוצאו האטני עלה לכותרות בימים האחרונים?

התוכנית פשוטה. נטפליקס ומארוול חותמות על חוזה אי שם בשנת 2013 על יוזמה בת ארבעה סדרות דרמה שיתמזגו במיני-סדרה/ספיישל ארוך ל"Defenders" המגינים על אזור מאוד ספציפי של ניו-יורק המארוולית – והרשת געשה בהתרגשות. בנתיים, ההצלחה המסחררת של דרדוויל וג'סיקה ג'ונס(לפחות לפני ההצהרות של נטפליקס) גרמו לנטפליקס להזמין עונה שנייה משתי הסדרות ולקדם את הסדרות הבאה ביוזמה – לוק קייג' (שהופעתו בג'סיקה ג'ונס השאירה טעם של עוד) ואיירון פיסט.

איירון פיסט הוא אחד הגיבורים האהובים עליי. מאז הריצה של מאט פרקשון, אד ברובייק ודייוויד אז'ה על Immortal Iron Fist הוא היה אחת הדמויות שנהנתי לעקוב אחרי מעלילה ולקרוא את דפי הריצה שוב ושוב. כששמעתי על היוזמה לא יכולתי שלא לחכות ליום בו דני ראנד (שאושר כבר שהוא הדמות שתככב בסדרה –נ.ט) יופיע לי על מסך הטלוויזיה.

את פין ג'ונס, האנגלי, שנבחר לשחק את דניאל ראנד אנחנו מכירים בעיקר ממשחקי הכס, בה הוא משחק את לוראס טיירל. רק מעובדה זאת בלבד, אני מאושר מהליהוק של איירון-פיסט, רוב רובן של הליהוקים, גם אילו השנויים במחלקות התגלו להיות הצלחות גדולות. אז בנתיים אני בוטח במארוול ונטפליקס וחושב שיש לנו עוד סדרה מעולה באפייה על אש נמוכה. אבל לפני הכול, בואו נעשה קצת סדר בבלאגן כהכנה לסדרה של לוק קייג', שמצולמת בימים אילו ואולי נזכה לראות בה הופעה קצרה של דניאל ראנד.

איירון-מי? או מי הוא האיירון-פיסט?

Immortal iron fistאיירון פיסט נוצר ב1974 על-ידי ראיי תומאס וגיל קיין, כחלק מטרנד אומנות לחימה ששטף את העולם, מארוול החליטו ליצור גיבור-על שיבוסס על אומנות לחימה ויהיה "יותר מציאותי". ההיסטוריה של איירון-פיסט AKA דניאל ראנד מתחילה בקון-לואן, עיר מיסטית סודית של אומנות לחימה שגילה אביו של דניאל, וונדל ראנד, הרבה לפני שדני שלנו היה בתיכנון.

במהלך חייו בעיר המסתורית, הציל וונדל את שליט העיר, לורד טואן, לא פעם ממוות וזה אימץ אותו כבן. וכמו סיפור טוב, וונדל עוזב את קון-לואן לטובת חיי עסקים מצליחים בניו יורק. שם הוא פוגש את אישתו האת'ר שיולדת לו את בנו יחידו: דניאל.

לאחר מכן, וונדל מארגן משלחת קטנה לחיפוש אחרי העיר האהובה שלו (אותה עזב לטובת התפתחות העלילה): האת'ר אישתו, השותף העיסקי שלו הארולד מייצ'ום וכמובן בנו בן ה9 – דניאל "דני" ראנד. ואז בהתפתחות דרמטית בעלילה דני נופל מהדרך הסלולה ולוקח איתו את אבא ואמא כמיטב המסורת של הז'אנר. הארולד שולח את האבא למותו אבל מציע להאת'ר (אותה אהב מאז ומעולם – נ.ט) ולדני הצעיר עזרה, אך היא מסרבת. ואז המציאות נכנסת לפעולה וגשר מופיע משום מקום, עליו חבורה של זאבים שתוקפים את האם הצעירה ובנה והאם מחרפת נפשה להציל את בנה הצעיר (נחשו מה דני ירגיש כל חייו מ…עכשיו).

את Iron_Fist_100157דניאל מצילים קשתים מהעיר קון-לואן, שהגיעו באיחור אופנתי למסיבה ולוקחים אותו אל לב העיר. שם, דני מתאמן ברזי הקונג-פו ומתגלה ככישרון. הוא הופך להיות הכוכב העולה בשמי הקונג-פו ומואמן על-ידי מאסטר ייחודי בשם לאיי קונג, הוא מחשל את אגרופיו בחומרים שונים ומשונים כמו אבן, חצץ וחול ובשיא הסיפור נלחם בדרקון – Shou-Lao the Undying.
במהלך הקרב בדרקון (על ליבו הממוס עליו הוא שומר, נשבע לכם, זה הסיפור), דני מקבל כוויה בחזה בצורת דרקון וזוכה לקעקוע חינם בדרך הכי מגניבה שיש. לאחר הבסת האוייב האל-מותי (כן, גם אני הייתי במתח) הוא מתביע את אגרופיו בליבו המומס של הדרקון וזוכה לכוח של האיירון-פיסט. הוא זוכה לרמה כלשהי של כוחותיו העל-אנושיים של הדרקון והוא מסוגל לרכז את כל כוחותיו (הצ'י שלו) ולא רק לאגרוף עם יכולות קסומות, הוא גם יכול לרפא את עצמו עם יכולת השליטה שלו בצ'י של עצמו, הוא יכול לרפא אחרים ואפילו סוג מסויים של טלפטיה וזה בלי כל מיומנותיו באומניות לחימה של קון-לאון ושל אומנויות שונות מרחבי העולם (מישהו דיבר על קרב מגע?).

אחרי עשר שנים בלבד בקון-לאון הוא חוזר לניו-יורק מלא נקמה בשותפו העיסקי לשעבר של אביו. רק כדי למצוא אותו משותק מהמותן ומטה. דני, ברגע של אחריות גדולה, עוזב את הנבל לבדו (שנרצח אחרי זה על-ידי נינג'ות, שוב, ראליזם כמיטב הז'אנר) ופותח בקריירת גיבור-העל שלו.

הוא חובר ללוק-קייג' ויחד הם פותחים בסוכנות "גיבורים להשכרה" או, בשפה שנשמעת טוב יותר, Heroes for Hire ואפילו היה דרדוויל לתקופה. האם נראה את הדרדוויל של דני ראנד על המסך? רק הזמן יגיד.

 

נכסי צאן וברזל או דמויות שחשוב להכיר

מכיר אותו מאיפשהו. לוק קייג'

לוק קייג'

אנחנו מכירים כבר! האיש בעל עור כברזל חובר הרבה הרבה פעמים לחברו הותיק דני ראנד ויחד הם יצילו את העיר לא פעם. אל תופתעו אם דני יעשה הופעת אורח אם לא יותר מזה כבר בסדרה של לוק קייג' שצריכה לצאת השנה.

 

יד מאיירון-מן וליבו של איירון פיסט. מיסי נייט

מיסי נייט

לא אמרתי האקסית המיתולוגית, לא אמרתי ה-אהבה של דני ראנד ולא, ממש ממש רחוק מעלמה במצוקה. את מיסי נייט אפשר להגדיר רק על ידי מילה אחת: BADASS. מיסי נייט היא בלשית שמאבדת את ידה בתאונה ולא עוצרת באדום וחוזרת לשטח. את היד הסביירנטית שלה היא מקבלת מאיזה אחד בשם טוני סטארק (אנונימי) והיא מעניקה לה עוצמה ברמה בלתי רגילה. עם יכולת פגיעה בליגה שמביישת את בכירי הצלפים בעולם, ורזומה של שיתופי-פעולה עם דרדוויל, ספיידרמן והאקסמן, מיסי נייט שאושרה להופעה בכיכובה של סימון מיסיק כבר בלוק קייג' (ע.ע הדמות הקודמת) היא דמות מפתח בעלילה על האיש בעל יד הברזל.

 

קו-לינג ווינג

גם לוחמת וגם עם חכמה עד מאוד. קו-לינג היא חברה טובה של מיסי נייט וחברה לאיירון-פיסט לא פעם. בלי עוצמה על-אנושית, ווינג שולטת בדרך החרבות היפנית (הסמוראי) ושלל אומנויות לחימה כולל זאת של קון-לונג, שבדרך זאת למדה לשלוט בצ'י שלה לריפוי מהיר, מהירות ועוצמה. צפו לראות ליהוק שלה בחודשים הקרובים (הימור בלבד).

 

אוייב מושבע או הנבל הראשי? נחש הפלדה
אוייב מושבע או הנבל הראשי? נחש הפלדה

נחש הפלדה

בנו האמיתי של לאיי קונג  (המסטר, ממקודם) שהתגמד תחת כישרונו של דני ראנד ונותר לו טינה על כך. הוא האוייב המושבע של ראנד ורמזים אליו תוכלו למצוא כבר בעונה הראשונה של דאדוויל. אני מהמר שהוא יהיה הנבל הראשי של הסדרה של איירון-פיסט.

 

רמזים מדרדוויל, נחש הפלדה.
רמזים מדרדוויל, נחש הפלדה.

 

 

אמ;לק – איירון פיסט להמונים

האיירון פיסט הוא כל מה שנטפליקס עדיין לא נתנו לנו עד הסוף או בכלל בייקום של מארוול. מיסטיקה, אומנויות לחימה מרשימות, סיפורים על דרקונים וחקירת הלא-נודע וערים מסתוריות ולכן אני חושב שהיא תיהיה אחת הסדרות הטובות של נטפליקס-מארוול אם לא המשובחת שבהן. בזמן שאנחנו נושכים את האצבעות לעוד חדשות על הסדרה הממשת ובאה, ובנתיים, נוכל לקוות לאיזה קצה חוט בלוק קייג'. ומי שלא משוכנע עדיין שנטפליקס יודעת מה היא עושה עם דני ראנד אני מציע לו לראות את הסדרה marco polo של נטפליקס, ואת המיני-אפיסודה של אלף העיניים, ולהבין שכבר ראינו מן קדימון לקון-לואן ולאיירון פיסט, ועכשיו רק נשאר לחבר נקודות.

finn-jones-iron-fist
פין ג'ונס ואיירון פיסט, you killed my father prepare to die.

בימים האחרונים נשמעים קולות ברחבי האינטרנט נגד הליהוק. הם טוענים שעוד פעם "שטפו בלבן" דמות שיכלה להיות אסייתית: ואני לא מבין. דני ראנד מאז ומעולם הייתה דמות לבנה, ניו יורקית טיפוסי ומאוד לא אסייתי. אני מבין את אילו שרוצים שינוי וגיוון בדמויות הראשיות על המסך אבל זה לא המקרה של "שטיפה" מארוול הלכו לפי המקור ואם היו מביאים דמות אסייתית היו מבקרים אותם על השינוי ואומרים שזה "רק למען שינוי". דניאל ראנד היה דמות לבנה מאז ומתמיד הגיוון יבוא ממקור אחר. בואו נעשה גיוון, אבל לא רק למען גיוון אלא מתוך נאמנות תמידית למקור הקומיקסי. לדעתי, אין צורך לחפש טענות במקום שאין על מה.

לסיכום, אין תאריך עלייה לשידור של הסדרה או אפילו שנה או תחילת הצילומים, אבל רוב הסיכויים שאם לוק קייג',תצליח כמו שתי הסדרות הקודמות, צפו לאיירון פיסט על מסכינו הבייתיים כבר ב2017.

Comments

comments

נאור טביב