אקס-היסט(ו)ריה: שלום כיתה א(קס-מן)

אקסמן זה אחד מ-הפרנצ'ייזים הכי אהודים ואהובים ברחבי העולם. בין אם אתם מעריצי הקומיקס המושבעים ושמות כמו hellfire club, Alpha flight, marrow, Sabra & Morph עושים לכם עיקצוץ נוסטלגי בבטן ובין אם אתם קוראים חדשים לקומיקס ו/או אוהבים את הסרטים שיצאו בעשורים האחרונים תמיד שמור לאקסמן פינה חמה בלב. אישית, האקסמנים היו תמיד הקבוצה שלי. זיכרון ילדות, אך גם מודרני מאוד. הקומיקסים, הסדרות ואפילו הסרטים. כל דבר אקסמני זה כמו אוויר לנשימה.

בסדרת הכתבות האילו אני אנסה לעשות קצת סדר בבלאגן. איך האקסמן הגיעו לחלל העולם? מי היוצר המקורי של האקסמן? איך הקבוצה הקטנה שהורכבה מחמישה וחצי מוטנטים כיום גדלה לה למעלה 200 חברים וצוות תומך אוהב ושונא גם יחד? וגם.. ההשראה שהאקסמן היוו לקבוצות דומות ומשונות אחרות. יותר מיובל של היסטוריה, היסטריה מוחלטת (בעיקר שלי) והמון אהבה למוטנטים.

הרבה שואלים אותי מתי התאהבתי באקסמן? מתי בדיוק? אין לי מושג. הזיכרון הראשון שלי מהאקסמן הוא מהסדרה המצויירת, אי שם בשנות התישעים ומאז אובססיה. לא יודע מה גורם לקבוצת המויטים האילו להיות כל כך פופולארים אצלי (ובכלל). אני מניח שכל אחד יכול להתחבר לMISFITS שלא מוצאים בית ומתחברים אחד לשני בעירבוב מטורף של כוחות על ודרמה. כי אקסמן זאת טלנובלה בלתי נגמרת של כוחות על, בית ספר, חברה אנושית ומה שבניהם ומעבר להם.

X-MenMembers_MarkoDjurdjevic

אז מה זה אקס-מן?

לפני שאפשר בכלל לדבר על מוטציות, מוטנטים, גיבורי על וכל היתר. חייבים לדבר על התקופה של יצירת האקסמן. התקופה החשוכה בה קומיקס לא אמר בכלל גיבורי על אלא יותר רומנטיקה, אימה וסיפורי בלשים, וספר ששיכנע אימהות ברחבי העולם שעתיד ילדיהם ייחרב אם יקראו קומיקס, הוביל ללידה של the comic-book code authority שהגבילה אך גם הצילה את התעשייה. ואז – נולד הקסם. מארוול קומיקס נולדת משאריות העפר של טיימלי קומיקס, וג'ק קירבי וסטן לי מפוצצים את התעשייה בדמויות שהם הייסוד של קומיקס כמו שאנחנו מכירים אותו כיום. הענק הירוק, הפנטסטיק 4, ת'ור, איירון-מן, ש.י.ל.ד, אנט-מן והצרעה ואיזה קבוצה קטנה של 5 גיבורי על ומורה נכה ומיסתורי – האקסמן.

מוטנטים. השלב הבא באבולוציה האנושית. בני-אדם שקיבלו את האקס גנום שהוא השם של הגן בדנ"א שהעניק לאינדיבידואלים ברחבי העולם תחושת שייכות כוללת למשהו גדול מעצמם. ביקום של מארוול החדשה, כבר בשנות השלושים החל האקס גנום להתפרץ במסה גדולה של אנשים שקיבלו יכולות על טבעיות. רעיון מהפכני באותה התקופה בקומיקס לעומת רוב גיבורי העל האחרים שהיו חייזרים, בלשים בעלי יכולות על-אנושיות קלות או פשוט עם טיימינג מאוד מאוד גרוע ומזל גרוע מזה. המוטנטים היו אנשים כמוני וכמוך שהתברכו וקוללו בקללת הגנום הספציפי.

אקס-מן הינו השם של קבוצת העל שייסד צ'רלס פרנסיס אקסבייר, הלא הוא פרופסור X, אי שם בשנת 1963. בניגוד לדעה הפופולארית, השם אינו על שמו של מייסד הקבוצה והבית-ספר בו התגוררו אלא עם שם הגן שמייחד מוטנטים בכול העולם שאצל האקס-מן תמיד יוכלו למצוא בית ומקלט. האקס-מן בהנהגת אקסבייר חורטים על דגלם דו קיום עם בני האנוש. ועומדים על כך שמוטנטים ובני האדם יכולים לחיות זה לצד זה בשלום. אל מול האקס-מן בשלב זה עומד מגניטו. בצד השני של אקסבייר, וכמעט שווה לו בכוח, מגניטו מוצא באנושות לא שותפים לדו-קיום אלא יריב שרוצה לחסלו (הסיפור של מגניטו בפעם אחרת) והוא בוחר בכוח להראות לבני-האדם ההומוספיאנס הנחותים מי מנהל את ההצגה.

למעשה, אקסבייר ומגניטו שיקפו את השקפות העולם של מנהיגי התקופה מרטין לותר קינג ומלקולם אקס התאמה. אפשר לראות לאורך כל ההיסטוריה שהאקס-מן ואוייבהם משקפים את הקונפליקטים ואת התנועות של העולם שלנו. דבר שהופך את האקסמן לא רק לרלוונטים לכל זמן ותקופה אלא גם לבעלי משמעות ודעה מעבר לקומיקסים ולקריאה.

הכיתה הראשונה

cfa4abfb7c7b2ad167692d35ba15c646כשהאקסמן יצאו לראשונה לאוויר העולם בספטמבר 1963, נולדו על ידי סטן THE MAN לי וג'ק THE KING קירבי עם אקסבייר כמורה וחמישה תלמידים. בראש ובראשונה יש לנו את ילד טוב ניו-יורק סקוט סאמרס – יותר מוכר יותר בשם סייקלופס. המנהיג (אז) הלא רישמי של הקבוצה ומושא אהבתה של ג'ין גריי אז מוכרת לנו בשם  – מארוול גירל. ג'ין היא מוטנטית חזקה ביותר שאז שולטת ביכולות הטלקינזיס בלבד ומושא אהבתם של כל חברי הקבוצה בערך. לצד זוג האוהבים ישנם את האנק מקוויי הידוע בתור ביסט, אז היה רק ילד בגיל העשרה עם חושים מוגברים וגפיים מוגדלים. וורן וורת'יגנטון השלישי עם כנפיים של מלאך והכינוי הפשוט אנג'ל ואחד המוטנטים החביבים עליי במיוחד שסוגר את הרשימה – רוברט בובי דרייק הלא הוא אייסמן האגדי.

הכיתה הראשונה נלחמה במיוחד במגניטו אבל חיי החברה והאינטרקציה בניהם הפכו את הקומיקסים של האקסמן להצלחה שהם באותו הזמן ובכלל. האקסמן היו קבוצת-על אבל היחסים שמעבר ללחימה באוייבים מושבעים ואוייבים מחוץ מה שהופך את האקס-מן לקסם שכיף לחזור אליו גם היום.

הנושאים שהאקס-מן התעסקו בהם רלוונטים יותר מתמיד. על שייכות האינדיבידואל בקבוצה ומלחמה יום-יומית של השונה באוייבים מבית ומחוץ. גם שלא נלחמו במגניטו ובאוייבהם השונים, החברים לקבוצת האקס-מן למדו על הצד הרע ביותר של אנושות. האקס-מן שיקפו את השינויים החברתיים של אותה התקופה שבה קבוצות מיעוטים בחברה יצאו לאור.

מאז ועד היום,הם למדו על דת שמטיפה שהמוטנטים הם נגע הרשע ויש להשמיד וקבוצות קיצוניות שפעלו מתוך זה. הם ידעו גם קבוצות אנטי מוטנטיות שפיתחו תרופות וכל מיני שינויים בגנום האנושי כדי לחסל את התנועה המוטנטית, הפגנות נגד זכויות המוטנטים בחרה, קריאה לרישום ממשלתי של כל המוטנטים וכוחותיהם, קריאה לאיסוף וריכוז המוטנטים ואפילו אלימות פיזית מצד עוברי אורח ויחסי ציבור רעים במדיה (נשמע מוכר?)

x-men
קצת גדלנו. האקסמן.

עולים כיתה
הכיתה הראשונה זכורה לכולנו. אם לא דרך הסיפורים האייקונים אז דרך השימוש החוזר ונשנה בהם. בסוף של כל כתבה שכזאת אני אמליץ על אוגדנים, ריצות ואפילו חוברות לקריאה. ממש הוצאה אל הפועל של הדברים שדיברתי עליהם.
לכיתה הראשונה אין רק הופעות בעבר, קומיקס כמו קומיקס, משתמש הרבה בכיתה הראשונה במסע בזמן, גילויים מהעבר ואפילו סתם ביקור בהרפתקאות של פעם שלא נראו מעולם. הינה כמה דוגמאות להרחיב את אופקי האקס שלכם:

51E987M8C4L

Marvel Masterworks: X-Men
כתיבה: סטן לי, אומנות: ג'ק קירבי. מארוול 2009

-הריצה הקלאסית, לא רק למכורים.
אוספים מהתקופה של שלהי שנות השישים והקומיקסים ההתחלתיים של האקס-מן. יותר ברוח של monster of the week שבה כל גליון הוא אוייב אחר שהאקס-מן נלחמו נגדו. אבל הופעות ראשונות של יישויות ושל נבלי-על שתראו מוזכרים ומופיעים עד לימנו אנו כמו Juggernaut, The brotherhood of evil mutants, Blob ועוד הרבה.

X-Men_First_Class_01

X-men: the first class
כתיבה: ג'ף פרקר, אומנות: רוג'ר קרוז. מארוול 2006

– אחת הריצות הטובות לחדשים, וגם לחובבים ותיקים.
לא. לא הסרט. הקומיקס באותו השם יצא לפניו ועליו אני ממליץ לאקס-מן ניוביז וגם כאילו שבא להם תחושה טובה של נוסטלגיה. במקור התחיל כמיני-סדרה ואז התפתח לסדרה שלמה אי שם ב2006-2007. עוקב אחרי ההרפתקאות של הכיתה הראשונה בשנות השישים. הרפתקאות שלא נראו לפני כן בקומיקס. מן חזרה לכיתה הראשונה וההפתקאות שלהם כשרק התחילו.

XMen_SeasonOne_Cover1

X-Men: Season One
כתיבה: דניס הופלס, אומנות: ג'יימי מק'קלבי. מארוול 2012

-ריצה טובה למרחיקי לכת. אבל לא מסובכת מדי לחדשים.
כמו FIRST CLASS, עוקב אחרי ההרפתקאות של הכיתה הראשונה בשנות השישים. הרפתקאות שלא נראו לפני כן בקומיקס. אחת לכול כמה שנים הם עושים הרפתקאות חדשות לקבוצה הראשונה.

 

1684374-xmen_giantsize_1_medinavariantX-Men: First to Last
כתיבה: כריסטופר יוסט, אומנות: פאקו מדינה, דליבור טלג'יק. מארוול 2012

-קשת לותיקים, יודעי דבר או שתיים.
קשת נחמדה של סיפור שמשתמש בכיתה הראשונה בצורה שבה סייקלופ מגלה סוד גדול שהוחבא ממנו כל השנים האילו. בקשת הזאת הוא וחבריו לאנקאני אקס-מן מבקרים את התקופה כדי להבין מה קרה בדיוק.

 

All-New X-Men Immonen CoverAll-new X-men vol 1
כתיבה: בראין מייקל בנדיס, אומנות: סטיוארט אימונן. מארוול 2013

-יש שיחלקו, אבל אני עומד מאחורי כך שזאת ריצה לכול מעריץ או חובב באשר הוא. כתיבה ואומנות נהדרת, נא להתעלם מגיליון 40.
בעיקבות אירועים אחרונים בקומיקס, בהם סקוט די ירד מהפסים הקבועים שהיו לו מאז שנות השישים, ביסט במהלך משוגע מחליט להחזיר בזמן את הכיתה הראשונה מהעבר אל ההווה. הכיתה הראשונה, כעת בהנהגה של ג'ין גריי, רואה את מה יהפוכו להיות בעתיד ומחליטה להישאר בהווה על מנת לעזור לשנות ולעצב אותו מחדש. שווה. בנדיס עושה עבודת כתיבה נהדרת (לא מדברים על האישו 40!) והאומנות של אימונן מגניבה ביותר.

 

Comments

comments

נאור טביב