בטמן נגד סופרמן: הסיפורים הגדולים – סיבוב ראשון – ג׳ף ג׳ונס וגארי פראנק!

בקרוב כולנו נראה על מסך הכסף מי ינצח את מי, סופרמן או באטמן. אבל אנחנו כאן בעלילון שואלים- למי יש את הסיפור הכי טוב?
בסיבוב הראשון אנחנו משווים סיפורים לפי זיקה מיוחדת שבאופן מוזר מאוד נותנת לנו סיפורים די דומים. והפעם: ג׳ף ג׳ונס וגארי פראנק!
ג׳ונס ופראנק עובדים נפלא ביחד, ויצא ששניהם סיפרו את סיפורי המקור של הדמויות בטייק היחודי שלהם. אבל איזה סיפור יותר טוב, סיפור המקור המחודש של סופרמן או שמא הטייק המהפכני של Earth One?

האומנות של פראנק היא כנראה המנוע האמיתי מאחורי שני הסיפורים. פראנק מצייר תמונות פוטו-ריאליסטיות מרונדרות להפליא שעדין מצליחות לשמור על הקסם של המדיום. כשפראנק מצייר את סופרמן או את באטמן, נראה כאילו הוא צייר אדם חי וקיים שקופץ מהדף. עם הכשרון הזה ג׳ונס מספר את הסיפור האמיתי על איך שני הגיבורים הגדולים של דיסי הפכו להיות מי שהם.

Superman: Secret Origin
ל-Secret Origin ג׳ונס ופראנק באו אחרי וותק לא קטן על Action Comics. אחרי שהם ריעננו את כל הפנתאון בהווה עם ברייניאק, ביזארו וה-Legion, הגיע הזמו לחזור למקורות.
Superman: Secret Origin דואג לגעת בילדות של קלארק בסמולוויל, נותן כיף ל-Legion ועף למטרופוליס להרפתקאה המודרנית הראשונה של איש הפלדה, ואיך הנוכחות שלו שינתה את העיר לעד.

superman-secret-origins3Secret Origins מצליח בדבר אחד יותר מהכל- רגעי סופרמן מקסימים. בספר הזה שזורים כמה רגעים שפשוט נוגעים בדמות של סופרמן בצורה כל-כך מדוייקת וכל כח יפה, שהיא גונבת את ההצגה בצורה מופלאה. לעומת זאת, יש מעט מאוד בפיתוח הגורמים שמסביב. לות׳ור (שעוד נגיע אליו בהמשך הסיבוב!) מתואר כווילי וואנקה פסיכוטי, וזה משעשע וזה משהו נחמד שסופרמן ילחם בו בהתחלה, אבל זה עדין לא היריבות האימתנית של השניים. הסיפור מבסס מאוד מהר כמה סופרמן חיובי וחזק, אולי מהר מדי.

Batman Earth One Vol. 1
Earth One מתיימר להיות ליין מהפכני שמציג מחדש את הדמויות באור מודרני, מעיין יקום אולטימייט של דיסי רק מכוון לשוק הספרים, ולכן הוא לוקח חופש לעשות מהפכות לא קטנות במקור המוכר לכולנו.
הסיפור הוא מעין Year One, אבל עם לא מעט שינויים דראסטיים, בינהם המקור של אלפרד- עכשיו סוכן קשוח שהיה מפיל את ג׳ייסון סטיית׳האם לרצפה ויורה לו בראש. מה שמפתיע באותה מידה היא איך הדמויות של באטמן וגורדון כל-כך שונות מהאייקונים הגדולים שאנחנו מכירים, ואיך הם הדרך להיות הדמויות האהובות. גורדון הוא שוטר שנכנע לפושעים, ובאטמן בכלל לא מיומן ונופל מגגות כבר בדפים הראשונים. יחד עם זאת, כשהם מופיעים כדמויות שמכירים- זה עובד.

batman-earthone-5

אבל בסוף היום, Earth One לא כל-כך מהפכני, או לפחות, לא מהפכני ברמה חכמה. נראה שג׳ונס מכניס טוויסטים בדמויות שנמצאים שם לשם הטוויסט יותר מאשר בשביל לחדד את הדמויות או באמת להמציא אותן מחדש. מה הקשר בין אלפרד המוכר לג׳ייסון סטייטהאם האפור שב-Earth One? למה הפינגווין ראש העיר? למה ת׳ומאס וויין חשב שזה רעיון טוב להחזיק חליפות סמוראים עתיקות בארונות זכוכית ברחבי הבית? כשלא חושבים על זה, זה מגניב כי זה שונה. אבל זה שונה לשם השונות וזהו.

שני הסיפורים מתיימרים להיות ריאליסטיים, וזה מובן- האומנות של גארי פראנק בהחלט דוחפת את זה לשם בקטע חיובי. אבל בעוד ש-Batman:Earth One מרגיש שהוא צריך לתרץ את הדמות הכי מגניבה בקומיקס עם טוויסטים קיצוניים, Secret Origin פשוט חוגג את איש הפלדה ומצליח לעשות את זה יותר טוב.

מי מנצח? איזה סיפור מוצלח יותר לדעתכם? תנו לנו לדעת בסקר ובתגובות!
לנו כבר יש ניחוש…

Batman-Earth-One-39.58

Comments

comments

אביב ציפין
כותב וצייר קומיקס, ממייסדי עלילון.