זוטרופוליס – ביקורת

במאים: בראיון האוורד, ריצ' מור וג'ראד בוש || שחקנים: ג׳יניפר גוודווין, ג׳ייסון בייטמן || אולפנים: Disney Studios || כתיבה: בראיון האוורד, ריצ' מור, ג'ראד בוש, ג'וסי טריינידד, ג'ים רארדון, פיל ג'ונסטון, ג'ניפר לי, דן פוגלמן || שנת יציאה: 2016

ביקורת מאת: שירה סלימי
שהתחלתי ללמוד אנימציה, המשפט שתמיד פמפמו לנו כיוצרים לעתיד הוא
"בכל יצירה שלכם תגידו משהו שאף אחד לא אמר לפניכם.  בכל יצירה שלכם, תבעטו." והאמת? בעיניי זה בולשיט. אמנות לא תמיד חייבת להגיד משהו, אמנות היא חוויה. נכון, אפשר לדבר באמנות, לספר משהו משמעותי שמשנה תפיסות עולם. אבל לא כל יצירה חייבת להיות כזו.
ככה שכששמעתי שזוטופיה (זוטרופוליס, בהוצאות האירופאיות.) הסרט עם החיות המדברות של דיסני, מחזיק מסרים חתרניים ובועט בצופים, הייתי סקפטית. בדיוק השבוע חזרתי מקונג פו פנדה 3. גם הוא סרט על חיות מדברות שעושות דברים של אנשים והוא לא החזיק שום מסר חתרני של שום דבר. אז לקחתי איתי אוזניי חתול והלכתי לראות על מה כל הדיבורים.

1026706-watch-new-zootopia-clips-reveal-dazzling-production-design

בעולם אוטופי שבו אין בני אדם (כי זה תמיד הופך את העולם למקום טוב יותר) היונקים הם היצורים שהתפתחו ויצרו עולם מאוד דומה לשלנו היום. רק עם טוויסט אחד – החיות השיגו שלום עולמי. טורפים חיים לצד אוכלי עשב בהרמוניה ו"כל אחד יכול להיות כל דבר". באמת חזון אחרית הימים.

בעולם הזה אנחנו פוגשים בג'ודי הופס (ג'ניפר גודווין) ארנבת צעירה שמגשימה את חלומה ונהפכת לשוטרת. אבל מאחר ואף פעם לא היו ארנבים בכוחות המשטרה, היחס שהיא מקבלת מהקולגות שלה (רובם זאבים, פילות ואריות) הוא מזלזל, בלשון המעטה. אבל ג'ודי לא מוותרת ועושה ככל שביכולתה כדי להוכיח שהיא שוטרת טובה. כשתעלומת יונקים נעדרים מתחילה להשתולל, היא לוקחת את המשימה לאתר אותם. אליה חובר ניק ווילד (ג'ייסון ביטמאן) שועל ערמומי שמרוויח את לחמו מתרמיות עוקץ. מקצוע שהייתם מצפים משועל, נכון?


ועל הנקודה הזו בדיוק הסרט מנגן. סטריאוטיפים ושברם. הסרט כמובן עוסק בדברים מאוד ברורים- דעות קדומות, גזענות מיזוגניה וכן, גם  אלימות משטרתית.

הצמרמורת בגב עולה עכשיו. אלימות משטרתית וגזענות בסרט דיסני? אז כן, הסרט מאוד אמיתי ושולח אותך או בצחוק היסטרי של הזדהות או בבכי שקט שמביא אתו זיכרונות. אבל אי אפשר להצביע על סטריאוטיפ מסוים בעולם החיות של זוטרופוליס שיכול לתפוס את מקומו של סטריאוטיפ ספציפי שנמצא בעולם האנושי. וזה מה שהפך את הסרט לכללי יותר. וזה מהלך מאוד חכם כי הוא מאפשר שני דברים – גורם להזדהות מכל צופה בעולם, ומונע מאיתנו להשליך בעצמנו סטריאוטיפים של החברה האנושית ולצאת גזענים בעצמינו.

CONCEPT ART – The modern mammal metropolis of Zootopia is a city like no other. Comprised of habitat neighborhoods like ritzy Sahara Square and frigid Tundratown, it’s a melting pot where animals from every environment live together—a place where no matter what you are, from the biggest elephant to the smallest shrew, you can be anything. But when optimistic Officer Judy Hopps arrives, she discovers that being the first bunny on a police force of big, tough animals isn’t so easy. Determined to prove herself, she jumps at the opportunity to crack a case, even if it means partnering with a fast-talking, scam-artist fox, Nick Wilde, to solve the mystery. Walt Disney Animation Studios’ “Zootopia,” a comedy-adventure directed by Byron Howard (“Tangled,” “Bolt”) and Rich Moore (“Wreck-It Ralph,” “The Simpsons”) and co-directed by Jared Bush (“Penn Zero: Part-Time Hero”), opens in theaters on March 4, 2016. ©2015 Disney. All Rights Reserved.
קונספט ארט

הסרט גם יפהפה. יפה בדיוק כמו שדיסני יכולים לעשות. אפשר לראות את החשיבה שהושקעה בכל חיה בעולם, בדרך הייחודית שבה היא עולה לאוטובוס או קונה מילקשייק, למשל. הסרט בהחלט נתן חופש יצירתי למיליון רעיונות קטנים ומבריקים בעיצוב הסביבה ובעיצוב הדמויות. זוטרופוליס עצמה מרשימה ביופייה ומיוחדת מאוד בעיצוב שלה. הסרט הוא חוויה וויזואלית ששווה לראות על מסך גדול אבל גם יהיה אפשר לראות את הDVD בלי להרגיש שפספסתן עושר וויזואלי. אפילו הרווחתן, כי אפשר לעצור ולהסתכל מקרוב על כל הפרטים הקטנים בעיר, והעין לא מתעייפת.

למרות זאת היו כמה נקודות שהפריעו לי. בתור התחלה, המבנה של הסיפור. לא שהסיפור עצמו לא טוב. הוא חמוד מאוד. פשוט הרגשתי שהיו כל כך הרבה נקודות שיא שלא ידעתי מתי יגיע סוף הסרט, אבל זה שולי ולא מורגש במיוחד. דבר נוסף שהפריע לי, האלימות. כן, בסרט דיסני. אני מרגישה שיש כמה סצנות בסרט הזה שיהיה קשה להראות לילדים קטנים.

ונשים בצד את זה שאני חושבת שילדים קטנים צריכים לפחד קצת ועדיף מוקדם במקום בטוח כמו סרט, שאחריו מיד תהיה בדיחה, מאשר בעולם האמיתי שאחרי פחד אין בדיחות. אבל באמת שיש כמה סצנות שהייתי מציעה לחבק את הקטנטנים יותר.

המסר עצמו, לשכוח מדעות קדומות ולהפסיק להיות גזענים הוא לא מסר חדשני. אנחנו שומעים אותו כל הזמן. אז למה זוטופיה הכה כזה גל של תדהמה? ואני לא באמת יודעת את התשובה.

אולי זה התזמון, נראה שזה היה בדיוק הזמן לדבר על הנושאים האלה, לא רק בארצות הברית שופעת סיפורי הזוועה על גזענות. כן, גם כאן בישראל הקטנה. אחריי המחאה האתיופית מול האלימות המשטרתית. אחריי הפרסומת הגזענית נגד מזרחים של חברת דיור שלא נזכיר את שמה.

A fast-talking fox is framed for a crime he didn’t commit in Walt Disney Animation Studios’ “Zootopia” (working title)—in theaters in 2016. ©2013 Disney. All Rights Reserved.
קונספט ארט

כי הרי כולנו כמעט חווינו את זה. תחושת האפליה הגזענות הדעות הקדומות, כל אחת בדרך אחרת. גם כילדים קטנים מאוד. ולכן הבחירה לשים מסרים כאלה בסרט לכל המשפחה הוא חשוב בעיניי. כי ילדים חווים את האפליות ואת הדעות הקדומות הרבה יותר ממה שאתם חושבים, ממורים, מהורים של חברים ומילדים אחרים. אנחנו תמיד חושבים שנפטרנו מהרעה החולה הזו והיא, למעשה, לא הלכה לשום מקום.

ואולי זוטרופוליס הצליח בצורה מסחררת  כי היא מספרת לנו על עצמינו בדרך החכמה ביותר- משל. זוטרופוליס הוא לא הראשון לספר לנו סיפורים על עצמינו עם בעלי חיים מדברים. איזופוס עשה זאת אלפי שנים לפניהם. וגם אז המסר היה ברור, החברה האנושית שלנו היא מורכבת ולא מושלמת אבל היא כל מה שיש לנו.

וכדי להצליח להיות מאושרים אנחנו לא צריכים לדקלם ססמאות  כגון "כל אחד יכול להיות כל דבר". אנחנו צריכים פשוט לפעול בכבוד הדדי ולהבין שלמרות השוני בין אנשים הסטראוטיפים לא קיימים. ולדעתי. הסרט לא רצה לשנות את תפיסת עולמינו, הוא כנראה פספס את השיעור עם המרצה שלי שצווח עלינו "אבל שהמסר ישנה עולמות!" אבל הוא בהחלט היה בהפסקת העישון שלנו בדשא. שבה אמרנו בינינו "אולי לא חייבים לספר משהו בועט, אבל אנחנו כן צריכים לתת חומר למחשבה, גם אם הוא לא תמיד מובן עדיין." וזוטרופוליס נתן לנו על מה לחשוב, בענק.

efxa9itf7amj9umwoxps
קונספט ארט

Comments

comments

שירה סלימי