האם אפשר להציל את איש הפלדה?

לפני שלוש שנים יצא לאקרנים ״איש הפלדה״, הניסיון הכנה האחרון ביותר של וורנר ברוס. לגרום לסופרמן, גיבור העל הראשון, לעבוד על מסך הכסף, ולפני מספר שבועות ראינו את הצעד הבא.
לטוב או לרע, ״איש הפלדה״ נשאר סרט שנוי במחלוקת בעיני הרבה מעריצים (עם חלק שטוענים ש״סופרמן חוזר״ איכשהו יותר טוב!). ועם ״סופרמן נגד באטמן״ סניידר ושותפיו התחילו לבנות לא רק את סופרמן אלא גם יקום כל-כך הרבה יותר רחב ממנו. ועדין נשאלת השאלה- האם אפשר להציל את סופרמן?
על פניו: התשובה היא כן, השאלה האמיתית היא מי?

הרצח של זוד בסוף של ״איש הפלדה״ חצה את הקהל לשניים- בין אלו שזה היה המסמר האחרון בעוד סרט סופרמן מאכזב בלשון המעטה, ואלו שהרגישו מוצדקים אחרי שנים- הנה, סופרמן סוף סוף הורג.
אישית אני נמנה על המחנה הראשון- סופרמן הוא סופרמן, ואם הוא סופרמן אז הוא לא הורג. כן, זה טאוטולוגי משהו, אבל מבחינתי זו האמת של הדמות. הסיבה שהדמות הזו כל-כך טובה וגדולה מהחיים היא כי היא תמיד מוצאת דרך. בעיני כשסופרמן הורג את זוד זה סימן שאו שהוא חושב שזה הפתרון, או שהוא נכשל בלמצוא אחד יותר טוב. בכל מקרה, הוא נכשל בלהיות סופרמן. (וזה כשעוד מתעלמים מכל ההרס הסביבתי שלא ישוער).
זה היה הפאנצ׳ליין לשורה של בעיות באיפיון הדמות וניסיון להמנע ממרכיב מפתח של סופרמן- קלארק קנט. זה כמעט כאילו זאק סניידר וגוייר חרטו על דגלם את הנאום של ביל מהסרט ההוא של טרנטינו, ואמרו ״וואללההה!״ וביססו את כל הסרט סביב הרעיון הזה- סביב הרעיון שסופרמן הוא לא קלארק קנט. בגלל זה יש לנו סופרמן נווד בדרכים בלי זהות עקבית, סופרמן שלא מצליח להציל את אבא שלו, וסופרמן שהורג. רק בסוף הסרט- רק ברגע האחרון ממש, אז מופיע קלארק קנט, עם החיוך על פניו, ונראה שמכאן הכל יהיה בסדר.

והנה יצא סרט נוסף, ״באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק״. סרט שאולי מחלק את הקהל אפילו יותר מקודמו. אני לא רוצה להיכנס לוויבוח שמסתמן כקרב בין ״המבקרים מול הקהל״. כתבתי את דעתי כבר בבלוג, אני לא נהניתי מהסרט, אבל אני שמח עבור מי שכן הצליח להנות.
מה שאני רציתי לדבר עליו הוא איך הסרט מנסה לקדם את איש הפלדה. עזבו את כל השטויות שמסביב- BvS הוא בעצם ״איש הפלדה 2״. הוא ממשיך עלילות ישירות מאיש הפלדה, מחזיר את כל הקאסט הקודם, לעזאזל הוא אפילו נפתח בסוף של הסרט הראשון בתור האירוע המכונן שלו. [ספויילרים ל-BvS מכאן ואילך].
בהרבה מובנים BvS מנסה לענות על השאלות שאיש הפלדה הרים. ״האם בכלל צריך את סופרמן?״ והסרט לא נותן תשובה טובה באופן חד משמעי. אולי זה בגלל שהסרט נפטר מסופרמן והורג אותו? (טוב, לא באמת, אבל עדין. זה סרט שבאופן מלולי הורג את סופרמן). הרבה נאמר על כמה שסניידר יודע להרכיב שוטים בסרט הזה, עם סלואו-מושן חד שעוצר את הזמן לכדי תמונת מפתח. אבל דווקא הנאום של לקס לות׳ור לקראת הקרב בסוף מדגיש את הבעיה שלי עם ייצוג הדמות של סניידר. ״אלוהים יכול להיות טוב, או כל יכול, לא שניהם.״ נראה שאפיון הדמות של סופרמן בידי סניידר וגוייר היא באמת כזו של מישהו שהוא לא כל-כך סופר. שאם הוא טוב, הוא מפשל, והוא מפשל המון ברמה שהצורך בקיום שלו מוטל בספק. הסרט מנסה להציג את סופרמן כאיזהשהו מושיע, אבל לי נראה שהוא נכנס למסגרת הזו באופן מאולץ.
בסרט הראשון היה אפשר להתווכח שסופרמן עדין לא סופרמן, שהוא עוד לומד. אבל יש צל גדול שמאיב על איש הפלדה ולא מאפשר לו לזרוח כמו שהוא זרח עד עכשיו.

TDK_P3_1280

הסיבה העיקרית לדעתי לבעיה של איש הפלדה, המקור של כל הבעייתיות בסרטים האחרון שלו, היא באטמן. הטרילוגיה של נולאן כבר מדברת בעד עצמה, וההצלחה שלה, המסחרית והביקורתית, יגרמו לכם לחשוב- ״הנה, ככה עושים סופר גיבורים.״ או לפחות זה מה שקרה לאולפני וורנר כשהם שכרו את כריסטופר נולאן ודייוויד ס. גוייר לשים את היסודות ל-Man of Steel. סופרמן הוא לא באטמן, וגם שאר חברי ליגת הצדק הם לא. היחיד שהוא באטמן, זה פאקינג באטמן. מולו סופרמן צריך להיות הגיבור הטוב והחזק, זה שלא הורג כי הוא בוחר שלא, לא כי הוא למד שלא.

אף אחד לא מצפה מסרטי דיסי להיות סרטי מארבל, זה לא הוויכוח. אני מצפה מסרטי דיסי להיות סרטי גיבורי על, מכל המשתמע מכך. אני מצפה מהם להיות יותר ״פלאש״ מאשר ״ארו,״ אבל אפילו ארו הבינה שאוליבר קווין צריך מסיכה בשביל להיות אוליבר קווין. הדמויות שוורנר מציגה על המסך מחזיקות מיתולוגיה ואיפיון של למעלה מ-60 שנה. הקומיקס לא צריך להיות המקור הבלעדי, הוא אף פעם לא היה (קריפטונייט וג׳ימי אולסון הומצאו בכלל בתוכנית רדיו, הארלי קווין בסדרת אנימציה). אבל היא כן נקודת היחוס ממנה מנווטים. וכשמתעסקים עם גיבור על כל יכול שכל התכלית שלו היא לנצח את הרוע עם עוצמה שלא תשוער, זה הדמות שמתעסקים איתה וצריך לקבל את זה.
האם אפשר להציל את סופרמן? התשובה, קוראים יקרים, היא כן, אפשר להציל את איש הפלדה. אבל באטמן הוא לא הבן אדם שצריך לעשות את זה.

Comments

comments

אביב ציפין
כותב וצייר קומיקס, ממייסדי עלילון.