אקס-היסט(ו)ריה: ללכת אחריו

אחרי קליירמונט הגיע שלב די יבש בהיסטוריה של האקסמן.

ג'ים לי, האמן שצייר עד כה את האקסמן ייעץ גם לעלילה וכותבים של סיפורי האקסמן המרכזיים באו והלכו. התקופה נתנה את אותותיה יותר בכותרי הספין-אוף של האקסמן והציגה לנו דמויות וקבוצות שיישארו עימנו עד היום והלאה. קבוצות כמו האקס-פורס, האקס-פאקטור, והניו מיוטנטס מקבלים יתר תשומת לב מהמעריצים ולב הסיפור מתחלק באופן שווה בין כל הכותרים שלא כמו בעבר שכותרים אילו היו רק מופע מישני לעלילה הראשית בהתרחשה בין דפי האקאני. למרות שכותרי הדגל עדיין נושאים חשיבות רבה מאוד, שינוי כמות הכותרים מביא רוח חדשה לעולם האקסמן.

השנה היא 1991, והעלילה של אקסמן מורכבת בעיקר מקרוסאובר לקרוסאובר וגיליון חוברות ספין אוף, שכל אחת מספרת את הסיפור שלה. האקס-פורס בעיקר פורחים עם קייבל, המוטנטים החדשים ממלאים את משבצת אופרת הסבון תודות לכותבת הנהדרת האחראית עליהם לואיז סיימונסון (חברתו הקרובה של כריס קליירמונט) ואקס-פטור (לא, לא התוכנית!) נולדת מחדש תחת אירגון ממשלתי עם אחד הכותבים האגדיים שלה – פיטר דוייד.

גזעי. Muir island saga
גזעי. Muir island saga

אבל אנחנו נסחפים עם הזרם מדי. צריך לחזור אחורה כדי להתחיל להבין את הסיפור במלאו.

הכול התחיל באירוע על אי קטן בשם מוייר.Muir Island Saga, מספרת על התקפה של השאודו קינג (מלך הצללים, יישות בשם אמהל פרוק, שמתקיימת כאנרגיה טהורה במישור האסטרלי ויכולה להתגלות במישור הפיזי על-ידי ההתעלקות והשתלטות על גוף של בן-אדם) על האי. האקסמן באים לחקור את הנושא ונשבים על ידי המתיישבים של האי ורק פרופסור אקס חוזר לאחוזה ומזעיק את הכיתה הראשונה (שידועים בשם ה"אקס-פורס" באותו הזמן) לעזרה. וולברין וחברים לאט לאט משתחררים מהשליטה של השדואו קינג ובשיא הסיפור האקסמן מצליחים להביס פעם נוספת את פרוק. הכיתה הראשונה חוזרת להיות חלק מקבוצת האקסמן הראשית ופולאריס, מולטיפל מן וסטרוג גאיי מגוייסים לקבוצת על בחסות הממשלה שלימים תהפוך להיות : האקס-פקטור.

עכשיו נעבור על כל הקבוצות  ודברים חשובים שקרו איתם בזמן הזה. אני חושב שזאת הדרך הטובה ביותר להבין את רוח התקופה ובמיוחד כדי להמשיך הלאה. אקסמן שנות התשיעים מוצף בהרחבה רבה של האקס-יוניברס וחקירה של הקצוות השונים שלו. אנחנו עדיין ברוחו של קליירמונט ברוב החוברות אבל לאט לאט מאבדים את הדרך שלנו ואנחנו נחזור רק לקראת תחילת שנות האלפיים. אבל בנתיים, הינה האירועים החשובים שקרו לכול קבוצה:

אקס-פורס

קייבל, מוטנט ששמו המקורי הוא נתן סאמרס, הוא בנם של סקוט סאמרס ומדלין פריור (הכפילה של ג'ין גריי). כעולל, הוא נלקח לעתיד להיות מגודל כלוחם מיומן ומפותח, לחזור להווה (נסו להסביר את זה לקהל של דדפול 2) ולהצטרף לאקס-פורס.

יחידת גורילה. X-FORCE
יחידת גורילה. X-FORCE

תחת ידו המיומנת של קייבל האקס-פורס,לשעבר הניו-מיוטנטס, מקבלים את התפקיד שהם מזוהים איתו מאז, מן יחידת גורילה-חשאית של האקסמן, ותחת ידיהם עוברות הרבה הרפתקאות מגניבות ומרתקות. הפיצוץ עם האקסמן מגיע באירוע של 1992 בו סטרייף שהוא מן כפיל של קייבל, מפליל על-ידי כך את הנוסע בזמן בניסיון לרצח של אקסבייר. בסוף האיוונט – X-Cutioners Song, הקבוצות נלחמות עד שהעניין מובהר וסטרייף מובס על ידי הקבוצה הכחולה והזהובה ביחד עם האקס-פורס.

אקס-פקטור

אקס-פקטור מוקמת בסוף פרשת האי מוייר, ואלרי קופר היא הסוכנת שמתפקדת כאחראית על המשימות של הקבוצה, אליה חוברים – האבוק, פולאריס, קוויקסילבר, מולטיפל-מן, סטרונג-גאיי ווולפסביין. הסיפורים כללו בעיקר את הדינאמיקה של הקבוצה מול אוייבים משתנים ואחד עם השני. פיטר שם דגש על פיתוח דמויות ונתן להם אופי ייחודי.

מה ביבי היה עושה? X-FACTOR הממשלתית.
מה ביבי היה עושה? X-FACTOR הממשלתית.

פיטר עוזב את הקבוצה ב-1993, וזה מביא עימו מבול של כותבים ואיתם, שינויים ברוסטר ודמויות שמתות, חוזרות לחיים, עוזבות וחוזר חלילה. בין שורותיה של האקס-פקטור אפשרי היה למצוא לפרקים גם שמות מוקרים כמו מיסטיק, סייברטות', פורג' וליג'ן.

אנקאני אקסמן ואקס-מן

בסוף האירועים של X-Cutioners Song, סטרייף משחרר וירוס שמרעיל את הגן המוטנטי. האקסמן שהשמיטו את האנקאני מהכותרת מתעסקים בנושא כמעט עד שנת 2000 ומעט אחרי. בנתיים, הם חזרו להלחם במגניטו וקבוצה שהקים לעצמו שדוגלת בדרכיו הישנות אליהם חזר (דומננטיות של הגזע המטנטי על בני האדם) והאירוע שנקרא Fatal Attractions עירב את כלל החוברות אקסמן שיצאו באותה התקופה.

מזל טוב 30. Fatal Attractions.
מזל טוב 30. Fatal Attractions.

Muir Island Saga

הסיפור מתחיל בכך שתומכיו של מגניטו תוקפים את פרוייקט הסנטינלים האחרון שממומן על-ידי הממשלה ומוגן על ידי קבוצת העל שלה – האקס-פקטור. אקס-פורס לומדים שמגניטו לא מת כפי שחשבו בעבר ופועל בשיא כוחו, ואילו מאחרים להזהיר את האקסמן שמותקפים על-ידי מגניטו באמצע הלוייה של אחותו של קולוסוס (לימים, מג'יק), וקולוסוס מצטרף למגניטו, עדיין מוכה אבל ממות אחותו (שנהרגה מהוירוס המיוחד של סטרייף).

הוא זכאי. סטרייף כקייבל ב x-cutioner's song
הוא זכאי. סטרייף כקייבל ב x-cutioner's song

בקרב הסופי, מגניטו שולף את השלד המתכתי של וולברין היישר מגופו, ובעקבות כך מזועזע עד עמקי נשמתו, מוחק פרופסור אקס את מוחו של מגניטו לחלוטין. הפעולה של אקסבייר תהייה הבסיס לאירועי ה Onslaught Saga שבה אקסבייר משחרר יישות פסיונית שניזנת ממוחו, אבל בנתיים האירועים של Fatal Attractions, שהיו לרגל 30 שנה לאקסמן (איך הזמן טס שהם סובלים?) גורמים לאיחוד מרגש של הנוקמים והאקסמן לקראת 30 שנה לשתי הקבוצות ב – Bloodties. שם הקבוצות נלחמות במלחמת אזרחים בג'ינושה, מוטנטים נגד בני-אדם וילדה אחת חטופה.

מילה על עידן אפוקליפס

בשנת 1995, אירוע בשם Age of Apocalypse מחליף את היקום הרגיל של מארוול (ארץ 616) לייקום מקביל (ארץ 295) בו אפוקליפס מתקיף ומנצח את האקסמן. והוא שולט בכדור הארץ בדיקטטורה וביד חזקה. אני לא ארחיב מעבר, כי אני ארחיב עליו בהרחבה לקראת הסרט שיוצא במאי השנה.

עולים כיתה

הדמויות והסיפורים של התקופה הזאת זכורים לכולנו. בעיקר דרך האיוונטים שהשפיעו על העתיד בהווה של האקסמן, המעשים ומערכות היחסים שזרעו זרעים אז והמשיכו להדהד את השלכותיהם לאחר מכן וחלקם אפילו עד היום.

זה מוזר לכתוב על תקופה שקראתי ממנה רק מעט אבל ההשלכות של הדברים אני רואה בהרבה סיפורים על הרבה דמויות. חלה הבנה עמוקה יותר כאשר קוראים את ההסיטוריה שלהם בתקופה הזאת, ולכן – הינה רק כמה דוגמאות להרחיב את אופקי האקס שלכם:

 

 

The Uncanny X-Men: Fatal Attractions

הורד (1)כתיבה: פיטר דייויד וסקוט לובבל, אומנות: ברנדון פיטרסון, מארוול 2012.

מומלץ: לחובבים כבדים.

אומניבוס (820 עמודים) של  הסיפורים שסבבו את אירועי השלושים שנה לאקסמן. מאוד ארוך ורק כמה מהם באמת טובים. למה אני ממליץ עליו? כי למרות שהוא מסובך הוא יפייפה באומנות שנות ה-90 האופיינית לתקופה והוא נהדר כספר למדף הספרים למעריצים מושבעים.

 

Cable and X-Force Classic: Volume 1

61mgDn8dJsL._SX323_BO1,204,203,200_

כתיבה: ג'ף לוב, אומנות: איאן צ'רצ'יל, מארוול 2013.

מומלץ: לקצת יותר מניובים.

אסופה של הסיפורים הראשונים של קייבל והאקס-פורס. נהדר בסיפורים על בום-בום והשגעונות שלה, קופיקאט/דומינו וקייבל, ואישתו של קייבל מהעתיד שמזהירה אותו אזהרה שמכריחה אותו לרדוף אחרי סטרייף לארוך רצף הזמן (מה??????)

 

X-Factor: Complete Collection Volume 1

514SlZRCVAL._SX323_BO1,204,203,200_

כתיבה: פיטר דייויד, אומנות: פאבלו ריאמונדי, מארוול 2014    .

מומלץ: לכולם.

נהדר. אמנם לא האקס-פקטור מהתקופה אלא מהגלגול השלישי של הקבוצה אבל זאת אכן אקס-פקטור במיטבה ופיטר דייויד זורח. תודו לי אחר כך.

 

X-Men: The Road to Onslaught

הורד (2)

כתיבה: סקוט לובבל, אומנות: ג'יי אם דה-מאטיס, מארוול 1993.

מומלץ: לחובבים באשר הם.

אונסלואט הוא אוייב מפחיד שמתנהל בדרכים מלוכלכות. שם את ג'גרנוט בקומה, צעד אחד לפני האקסמן כל הזמן ומגלה סודות חשאיים. כתיבה חביבה ואומנות נהדרת בדרך לאחד אוייבי האקסמן האהובים עליי .

Comments

comments

נאור טביב