מארבל נגד דיסי – הקרב על המדף – חלק ב'

ברוכים השבים למארבל נגד דיסי – הקרב על המדף, והפעם: מספרים!
בחלק א' דיברנו על מה שתי החברות מנסות למכור, איך הן מציגות את הגיבורים שלהן לקהל, והיום נדבר על איך הן מתכוונות לגשת לכיס שלכם כל חודש וחודש.

חלק גדול מהמהלך שדיסי עושה עם Rebirth מתרכז בהוצאה מהירה יותר של מרכז הכובד של הכותרים המרכזיים שלה (כותרי סופרמן, באטמן, וונדר וומן, גרין לנטרן וכו'). כדי לתמוך בקצב יציאה כפול החברה גם מתחייבת להוריד את מחירי כל החוברות בליין ל-2.99$ (הבטחה שכבר נעשתה מצד דיסי בעבר). אי אפשר להגיד ש"טייטאנז" שיוצאת פעם בחודש תהיה יקרה יותר מכותר באטמן, אבל גם אי אפשר למכור את באטמן פעמיים בחודש ב-3.99$ בצורה עקבית ורציפה. אז המחיר יורד.
זו בעצם ראיה מאוד מעניינת של דיסי לאיך הקהל שלה מתכוון לצרוך את המוצר. לא רק לתת לו את הגיבורים הגדולים, אלא כמה שיותר מהם. לפעמים (כמו במקרה של וונדר וומן) מדובר למעשה בשתי סדרות שפשוט חוברו יחד תחת כותר אחד, והעלילה תתחלף בין כל חוברת בזמנים שונים, במקרים אחרים קצב היציאה של החוברות פשוט יהיה זריז יותר ויותר סיפורים יצאו באותו הזמן. אבל דיסי מבינה שהקהל שלה גם לא רוצה לחכות חודש בין גיליון לגליון, בטח שלא כשבטלוויזיה הוא מקבל את פלאש וארו כל שבוע.
כבר שנים שלדיסי יש הוצאה שבועית של כותרי ה-digital first, אדפטציות של סדרות שיוצאות לקומיקסולוג'י באופן שבועי. היציאה הדו-שבועית מתאימה את כלל הליין לקצב הזה.
והמחיר? כנראה מתבקש, לפחות בהתחלה. אולי דיסי מודה לעצמה שהרווח האמיתי בקומיקס מגיע מפרסומות בגיליונות החודשיים, ועדיף להוציא פי שתיים מוצר כדי להוציא פי שתיים פרסומות. אז המחיר יספוג את זה.

היינו כאן לפני כמה שנים, בואו נקווה שהפעם זה יחזיק
היינו כאן לפני כמה שנים, בואו נקווה שהפעם זה יחזיק

מצד שני במארבל המחיר מזנק באופן דראסטי. כשמארבל העלו כמעט את כל הכותרים שלהם ל-3.99 הם דאגו לצרף עותק דיגיטאלי "על חשבון הבית." להמתיק את הגלולה המרה, אבל נראה שהם לא עוצרים שם. עם כל גיליון #1 חדש או וואן שוט מזדמן מארבל בודקים את השוק והאם הוא יסחוב חוברות של 4.99$, ועם Civil War 2, אפילו 5.99$ לחוברת (פי 2 ממחיר חוברת בדיסי כרגע).
החוברות האלו יהיו מוגדלות, כן- אבל כמה? האם באמת אפשר להצדיק מחיר כזה גבוהה לחוברת? זו שאלה שגם מארבל שואלת היא עושה את זה עם המוצר ש"אסור לפספס,"  עם האירוע הגדול ביותר שלהם, ופעם הבאה שזה יקרה, טוב, כבר יש תקדים.
הרי הם לא יצליחו לתמחר את האוגדן ככה בשום צורה שהיא. האוגדן יאגד את חוברות #0 עד #7. חוברת #0 היא חינם (ביום הקומיקס ב-6 למאי!), אבל אנחנו יודעים שהחוברת הראשונה היא 5.99$, ואפשר לצפות שגם האחרונה תתומחר ככה. כל החוברות בין לבין? 4.99$. זה יוצא סה"כ של 37$ ל-8 חוברות. יהיה להם מאוד קשה למכור אוגדן ככה, בטח שבשוק הדיגיטאלי (להשוואה, האוגדן של Secret Wars של היקמן תמיד בהנחה כמעט בקומיקסולוג'י). וזה לפני הטיי-אינים, כי כמובן ש-Civil War 2 לא נמכר כדי למכור רק את עצמו, אלא עוד אינספור סדרות נלוות, שמתומחרות גם הן ב-3.99$ לפחות. מארבל בונה לעשות קופה הקיץ עם מכירה של המון גיליונות בהמון כסף.
זה יפה שיש עותק דיגיטאלי ועוד כמה עמודים, אבל זה לא מוצדק בשום צורה חוץ מ"אסור לפספס את זה." ומארבל בונה על זה. מארבל (ודיסי בכנות) פחות מתקיימת ממכירת אוגדנים. באוגדנים אין פרסומות (שוב, אפיק הכנסה לא קטן). הם חיים מהמכירות החודשיות ורוצים לחלוב אותם כמה שאפשר. בגלל זה סדרות יצאו בקצב גבוהה יותר אם אפשר גם בלי התראה, בגלל זה מחירים יעלו. כי הם יודעים שבסוף היום, עדיף להם למכור טיפה פחות עותקים לקהל שאולי מצומצם יותר, אבל ישלם מחיר מופקע.
בנימה אישית- אני חושב שהבעיה בגישה הזו תבוא דווקא מהשוק הדיגיטאלי, כשהצרכן שלא קונה בחנות קומיקס אלא קונה רק בקומיקסולוג'י יתבקש לשלם 5.99$ על עותק שהוא בכלל לא פיזי, ובתדירות גבוהה. מארבל מותחים שם קווים ואם הקווים האלו ישברו יהיה תמחור שונה בין דיגיטאלי לדפוס- מה שיפתח את התחרות שכולם חששו ממנה בין השוק הישיר של חנויות הקומיקס לשוק הדיגיטאלי.

dcrebirth-feat

השורה התחתונה היא שביוני אתם תגיעו למדף ותתבקשו לבחור מה אתם קוראים. האם אתם נכנסים לאירוע גדול בו הכל מתקשר להכל, והמחיר לכך גבוהה, או שתיכנסו להרפתקאה חדשה עם חברה שבתכלס איכזבה בשנים האחרונות ומנסה לשפר- אבל מודיעה מראש על קצב הוצא גבוהה?
מארבל ודיסי הן עסקים שרוצים סה"כ לשמר את הזיכיונות שלהם ולמכור קומיקס. ומי שמחליט מה הן ימכרו זה חנויות הקומיקס והלקוחות שהן משרתות. זה נראה לי הזוי שבאותו חודש גם מארבל פותחת אירוע ענק שמתקשר למיליון דברים (כולל סרט נלווה) ומתמחרת את שתי החוברות הראשונות בסדרה ב-10.98$, ובמקביל דיסי פשוט משיקה מחדש, בלי אירועים, וכל 2 חוברות ראשונות של סדרה יעלו רק 5.98$, כמעט חצי.
זה רק מראה שהשוק חייב לבחור כיוון ולהתייצב עליו, ודווקא השתיים הגדולות שאמורות להוביל את השוק מראות כיוונים כל-כך שונים.

Comments

comments

אביב ציפין
כותב וצייר קומיקס, ממייסדי עלילון.