להטב"ים בקומיקס שלי?! זה סביר יותר ממה שניתן לחשוב!

יש הרבה מאפיינים מהותיים של ז'אנר גיבורי העל שיכולים להקרא כקווירים, ללא כל קשר אם הדמויות עצמן מזדהות על הקשת הקווירית. המאפיינים הללו הם חלקים חשובים ואינטגרלים ממה שהופך את גיבור העל למעבר ל"אזרח רגיל", ולכן אפשר להתייחס לז'אנר בכללותו כז'אנר קווירי.

קודם כל – המסכה, זהויות נסתרות והארון. דבר שיש כמעט לכל גיבורי העל הוא ההבדל בין הזהות הרגילה שלהם, לזהות העל שלהם. הדבר מהותי יותר אצל דיסי, שם יש לנו את ברוס ווין, קלארק קנט ועוד, שחלק מהותי מהרבה מהסיפורים שלהם הוא השמירה על סוד הזהות שלהם. בעוד שגם אצל מארבל יש הפרדה בין זהות העל לזהות האזרחית, זה מהווה חלק הרבה פחות חשוב מהסיפורים העיקריים שלהם. איירון מן הוא טוני סטארק, וכולם יודעים את זה. ת'ור הוא…. אל נורדי עתיק, ואני לא חושבת שמישהו יכול להפריד בינו לבין השרירים המרשימים שלו.

אבל בכל זאת, גם בדיסי וגם במארבל גיבורי על שומרים על זהות העל שלהם מהחברים, המשפחה, ואפילו האנשים שהם במערכות יחסים איתם. יחד עם זאת, הם דואגים שרק הקרובים אליהם ביותר בתוך קהילת גיבורי העל ידעו את הזהות האזרחית שלהם. גיבור על תמיד צריך לזכור מי יודע מה, ושמירה על הסוד הזה יכולה להרגיש מאוד דומה לחוויה של קוויר בארון.

הסרט "באטמן" מ-1989, שבוים על ידי טים ברטון, הוא… סרט מאוד… מעניין, אבל במיוחד מעניינת בו סצנה אחת. באטמן (בגילום מייקל קיטון, שכמובן לא משתווה לבאטמן האולטימטיבי, אדם ווסט), פגש אישה בה הוא מעוניין, ורוצה לגלות לה את זהותו האמיתית. הוא מבטיח לעצמו שהוא הולך לדבר איתה על זה, אבל הוא לא מסוגל להוציא את המילים מפיו. הסצנה מתגלגלת לסצנה חצי קומית-חצי עצובה, בה הוא לוחש לעצמו כשגב אליו "אני באטמן! אני באטמן!". הוא לא יכול "לצאת מהארון", עד כמה שהוא רוצה.

"הארון" בו נמצאים רוב גיבורי העל הוא, לרוב, הכרחי לקיומם כגיבורי על. סופרמן יכול להמשיך כגיבור על כל עוד לא יודעים שהוא קלארק קנט, וקלארק קנט יכול להמשיך ככתב חדשות כל עוד לא יודעים שהוא סופרמן. שתי הזהויות מתקיימות ביחד… אבל בנפרד, בצורה שמאוד מתכתבת עם מציאות קווירית להרבה אנשים.

כמו שהזכרתי, זה בעיקר נכון עבור דיסי. אבל מה לגבי מארבל, שם לרוב גיבורי העל אין זהויות נסתרות סופר חשובות?

הרבה נכתב על קיומם של האקסמן, ומוטאנטים בכלל, כדימוי לחוויות של קווירים. מוטציה יכולה להתפתח בכל אדם… כמו שכל אדם יכול לגלות, בשלב זה או אחר של חייו, שהוא גיי, או טרנס, או ביסקסואל. וגם למוטנטים וגם לקווירים יש את הרגע הזה בו מגלים את העובדה שאתה שונה מה"כלל". התהליך הזה של ההבנה שאתה שונה, בניית זהות סביב זה, וחיפוש של מוטנטים אחרים על מנת ליצור קהילה חדשה – תהליך אותו עברו קיטי פרייד, בובי דרייק, מיסטיק, ועוד הרבה מוטנטים אחרים – יצר כלי עלילתי שאפשר יצירת גיבורי על חדשים מהאנשים הכי רגילים. אבל ברמה הגבוהה יותר, החוויה הזו מתכתבת עם החוויות של בני נוער קווירים רבים.

תמונה1

כל זה טוב ויפה, אבל אם ייצוג קווירי נשאר ברמה התיאוריטית הזו, הוא לא באמת ייצוג ולא עוזר לאף אחד. אז אילו דמויות להט"ביות היו לנו בהיסטוריה הארוכה של גיבורי העל?

נורט'סטאר – ההומו הראשון

נורט'סטאר (או בשמו האמיתי, ז'אן-פול בובייר) היה מוטאנט, דוגמן אופנה, וחלק מקבוצת העל הקנדית אלפה פלייט שנוצרה ב-1983 על ידי הכותב ג'ון בירן. בירן היסס לכתוב את הקבוצה, וטען שהיא סובלת מדמויות לא מפותחות, חסרות סיפורי רקע, שנועדו להיות בסה"כ קבוצה המתנגדת לאקס-מן. על מנת להפוך את הקבוצה לקצת יותר דו-מימדית ופחות משעממת, המיניות של נורט'סטאר הוכנסה בזהירות להתחלת הריצה של אלפה פלייט. אך למרות שבירן התכוון לכתוב אותו כדמות הומוסקסואלית מלאה, הוטלו עליו הגבלים רבים על ידי העורך הראשי של מארבל באותה התקופה, ג'ים שוטר, שהתנגד לדמויות הומוסקסואלית. בנוסף, ב-1954 נכנס לתוקפו קוד הקומיקסים, שצינזר משמעותית את התכנים אותם יוצרי קומיקסים יכולים לכלול בעבודות שלהם. הקוד פעל המתכונות שונות עד לסביבות 2010, ולכן עדיין היה בתוקף בתקופה הזו. לכן, חוסר ההתעניינות של נורת'סטאר בנשים הוסבה ב… אובססיה העזה שלו לזכות כמדליית סקי (כן, אני יודעת), והניסיון המאוחר יותר של הכותב ביל מנטלו לחשוף כי לנורת'סטאר יש איידס (כי לאיזה הומו שמכבד את עצמו אין איידס בתחילת שנות ה-90) בוטל. בחוברת 106 של אלפה פלייט, שנכתבה על ידי סקוט לובדל (מכל האנשים…), סוף סוף ניתנה לו הרשות לתת לנורת'סטאר להכריז "אני גיי".

 

היציאה של נור'תסטאר מהארון היכתה את עולם הקומיקסים בשוק. שנות ה-90 היו פסגת מגפת האיידס, ובעיקר, הפחד מהמחלה ומכל מה שכביכול גורם לה. בתקופה כזו, שהייתה מלאה בהומופוביה אלימה ותוקפנית, נורת'סטאר היה משב רוח רענן. החוברת אזלה תוך שבוע, למרות שהסדרה לא הייתה מאוד פופולרית.

עם זאת, הקונטרברסיה של היציאה מהארון הייתה כל כך עזה, שבהמשך הסדרה כמעט ולא היה אזכור של המיניות שלו, והסדרה בוטלה בחוברת 130 ב-1994. לאחר ביטול החוברת נורת'סטאר המשיך לכבב במיני סדרה משלו, שלגמרי התעלמה מממיניותו.

ב-2002, כאשר נורת'סטאר הצטרף לאקסמן כחבר צוות רגיל, כותבים כבר היססו פחות להתייחס למיניות שלו. נורת'סטאר אפילו חווה קראש על חבר האקסמן אייסמן, אם כי זה לא היה הדדי (עוד על אייסמן בהמשך). עבור המוטנט ההומוסקסואל אנולה, תלמידו בחטיבת האלפה, הוא אפילו משמש כמודל לחיקוי.

ב-2009 הוא הצטרף בשנית לאקסמן (לאחר שהוא נהרג שלוש פעמים שונות בחודש אחד ב-2005, והוחזר לחיים כשנה לאחר מכן), וחשף כי הוא במערכת יחסים עם מנהל חברת הספורט שלו, קייל. וב-2012 עשו מארבל היסטוריה בשנית, כאשר בחוברת 51 של אסטונישינג אקסמן, נורת'סטאר וקייל היו הזוג ההומוסקסואלי הראשון להתחתן בתוך חוברת קומיקס (חתונה שאף עיטרה את כריכת החוברת), לאחר שנישואים חד מיניים נעשו חוקיים בניו יורק. הכריכה משכה איתה הרבה כותרות, וכן את כעסם של ארגון "One Million Moms", שטען כי החוברת עלולה להשפיע על ילדים לרעה.

אובסידיאן – הגרסה ההומוסקסואלית לחתול שרודינגר

אובסידיאן, או בשמו האזרחי טוד ג'יימס רייס, הופיע לראשונה בחוברת 25 של אול סטאר סקוואדרון ב-1983. הוא הבן של אלן סקוט, הגרין לנטרן המקורי, והוא כזה בכוחות על הודות לירושה המיסטית של אביו. בעוד שאחותו, ג'ייד, קיבלה את כוחות הגרין לנטרן, הוא מסוגל לשלוט בצללים.

בנוסף לכוחות העל שירש מאביו, טוד ירש מאימו, הנבלית טו'רן, מחלות נפש. כמיטב המסורת בז'אנר, הבעיות המנטליות שלו מובילות אותו לדרך הרשע, והוא מנסה להפיץ חשכה מוחלטת ברחבי העולם. לאחר שהובס על ידי אביו, הוא פרש מעסקי גיבורי העל… ויצא מהארון כהומוסקסואל הנמצא במערכת יחסים עם עורך הדין דיימון מת'יוס, בחוברת 18 של מאןהאנטר, שיצאה ב-2000. לאחר מכן כוחותיו חוזרים אליו, והוא הצטרך לחברת הצדק של אמריקה.

תמונה4

גדל בבית מתעלל, מחלות נפש, אוהב מחזות זמר… נראה לי שניצחתי בבינגו של הסטראוטיפים. ובכל זאת, הקשר של אובסידיאן לגרין לנטרן המקורי הופך אותו לדמות משמעותית וחשובה ביקום דיסי.

או לפחות, ככה זה היה, עד הריבוט של דיסי שהתרחש ב2011. במשך חודשים דיסי רמזו שהם הולכים להוציא דמות אהובה מהארון (החתונה של נורת'סטאר וקייל התרחשבה בערך באותה התקופה, דבר שהצית את שיח הייצוג בקהילת יוצרי וחובבי קומיקס). ובמקום דמויות כמו אחד הרובינים, או אפילו סופרבוי, שנראו מתאימות למשימה, דיסי החליטה להוציא את אלן סקוט כהומוסקסואל. מעבר לזאת, הם מחקו לחלוטין את משפחת סקוט, ובכללותה את טוד. אז מוחקים גיי אחד, ומקבלים במקומו אחד במתנה. ממש יופי של מבצע.

מידנייטר, אפולו, ובאטוומן – הכל כדי לא להגיד שבאטמן הומו

"חהחה, באטמן כזה הומו!" – אמר כל אדם אי פעם, כאיזושהי העלבה על היות ברוס ווין אדם מבוגר שלובש טייצים ומתחפש לעטלף על מנת להפחיד אנשים אחרים שלובשים טייצים ומתחפשים לליצנים, עצים, ופינגווינים. אולי זה אפילו מתייחס לנטייה של ברוס ווין לאסוף צעירים שחורי שיער וכחולי עיניים לצבא הרובינים שלו, ולהלביש גם אותם בטייצים וגלימות. מי יודע, אולי באטמן וסופרמן באמת מנהלים רומן נסתר, והסרט החדש של דיסי הולך להיות קומדיה רומנטית.

הפואנטה שלי חוזרת למה שאמרתי בתחילת הכתבה – יש לגיבורי על נטייה להראות קווירים כבר מעצם יסודם כגיבורי על. אצל רובם זה גם מתבטא בתחפושות הפלמבוייניות למחצה, כמו במקרה של באטמן. אבל באטמן מעולם לא היה (ואם משהו לא ישתנה ייסודית בתעשייה, כנראה גם לא יהיה) רשמית הומוסקסואל. אז מי כן?

באטוומן היא תוצר ישיר של ההשערות לגבי מיניותו של באטמן. יש לה שני גילגולים, ובשניהם היא מופיעה כדמות בשם קת'רין קיין, יורשת עשירה שמקבלת השראה מבאטמן ומחליטה ללכת בדרכו. הבאטוומן הראשונה, שכונתה קייטי, הופיעה לראשונה ב-1956, אז היא הייתה מושא אהבה לבאטמן עצמו. זו לא הייתה בחירה אקראית – גם הכותבים וגם החברה רצו להעלים האשמות לגבי ההומוסקסואליות של באטמן, שעלו כתוצאה מהספר Seduction of the Innocent, שיצא ב-1954 והזהיר שספרי קומיקס אלימים ומיניים מדי, ומדרדרים נוער להומוסקסואליות וסמים. מאוחר יותר הדמות נעלמה, וב-1985 היא נמחקה לחלוטין.

ב-2006 היא צצה שוב, הפעם כקייט קיין, שהחלה לפעול בגות'האם לאחר העלמותו של באטמן. דיסי ביצעו שני שינויים גדולים בדמות: היא ממוצא יהודי, והיא לסבית. מאוחר יותר היא נכנסת למערכת יחסים עם רנה מונטויה, וב-2010 דיסי הכריזו על כותר משלה. באטוומן הפכה להיות הדמות הלסבית הראשית הגדולה ביותר בעולם של דיסי.

תמונה6

אך ב-2013 סקנדל טלטל את הכותר. הצוות, ג' ה' וויליאמס והיידן בלקמן הודיעו על עזיבתם את הסדרה. הסיבה הרשמית? חילוקי דעות יצירתיים עם דיסי, לאחר שוויליאמס רצה שקייט ומגי יתחתנו, ודיסי סירבו באמירה המוזרה ש"גיבורי על לא אמורים להיות שמחים". מאז הסדרה החלה להתדרדר, עם מספר עלילות משונות ופוגעות, וב-2014 היא בוטלה לחלוטין.

אז באטוומן נוצרה כדמות שאמורה להוכיח שבאטמן אינו קוויר, והפכה לדמות קווירית בעצמה.

ב-1998 כתב וורן אליס את הווליום השני של סדרת סטורמווטצ', שבמקור הייתה שייכת לחברת ההוצאות ווילדסטורם, שנקנתה על ידי דיסי. הסדרה מזכירה את קבוצת גיבורי העל The Authority, ובין החברים בה נמצא מידנייטר, המקבילה הברוטאלית יותר של באטמן. הקול העמוק, החזות המאיימת והנטייה לשחור וספנדקס – את כל אלו חולקים שתי הדמויות. אך למידנייטר יש כוחות על, הוא הורג, והוא נמצא במערכת יחסים ארוכה עם אפולו… המקביל לסופרמן. השניים המשיכו להופיע בכותר The Authority של אליס, וכשהחברה נמכרה לדיסי, נוספו ליקום הראשי שלה. הם היו הזוג ההומוסקסואלי הראשון שהתחתן בקומיקסים, ואף אימצו ילדה (שהיא גלגול הנשמות של מנהיגת הקבוצה שלהם… מה לעשות, קומיקסים). הם שרדו את הריבוט של דיסי ב-2011, ומידנייטר כיכב עד לאחרונה בסדרה משל עצמו (שנכתבת על ידי סטיב אורלנדו, בעצמו הומוסקסואל), והופיע כדמות אורח בכותר גרייסון של טום קינג.

 

הדור הצעיר – יאנג אווג'רס וראנאוויז

היסטוריית הקומיקס רצופה בדמויות שנוצרו הטרוסקסואליות, והוצאו מהארון בשלב כזה או אחר של הקריירה שלהן. כל הדמויות שדיברתי עליהן עד עכשיו הן כאלו, וניתן להוסיף גם את ריקטור ושאטרסטאר של אקס-פקטור, ועוד.

דמויות חדשות שנוצרו מלכתחילה כקוויריות זו תופעה חדשה יותר, והיא נפוצה בעיקר בקרב הדור הצעיר של גיבורי העל, ובעיקר בחברה מארבל.

הקבוצה יאנג אוונג'רס נוצרה ב-2005 על ידי אלן היינברג וג'ים צ'אנג, וכשמה כן היא – חבורה של בני נוער, חלקם בעלי כוחות על וחלקם לא, שמחליטים, בעקבות אירועים קודמים ביקום של מארבל בהם קבוצת האוונג'רס התפרקה, להפוך לגיבורי על ולהקים קבוצה משל עצמם. לחלקם יש קשרים לאוונג'רס קודמים, וחלקם סתם רוצים לעשות את הדבר הנכון.

בין חברי הקבוצה נמצאים בילי קפלן וטדי אלטמן, הלו הם אסגרדיאן (שמהר מאוד משנה את שמו לוויקאן) והאלקלינג. טדי הוא הבן של קפטן מארבל המנוח, שהיה קרי, וממנו הוא ירש את הכוח העצום שלו. מאימו, נסיכת סקראל, הוא ירש את כוחות שינוי הצורה שלו. לבילי, לעומת זאת, יש סיפור קצת יותר מסובך. אוקיי, הנה: הוא הגלגול נשמות של אחד מהילדים שאותם הכוחות של הסקארלט וויטצ' הגשימו לחיים, אך נשמתם נחטפה על ידי מפיסטו והם מתו. מבולבלים? גם אנחנו.

בילי וטדי מתחילים את הסדרה בעודם כבר במערכת יחסים. הקשר ביניהם מתפתח לאורך אירועי הסדרה,  ובסוף צ'ילדרנס קרוסייד הם אף מתארסים (בעודם בגיל 16…. לא מומלץ). הם נפרדים לתקופה קצרה בריצה השנייה של יאנג אוונג'רס מ2013, שנכתבה על ידי קיארון גילן, אך זה לא מחזיק מעמד והם חוזרים להיות ביחד. כיום הם אחד הזוגות היותר ידועים ביקום מארבל, והם אף חלק מהאוונג'רס.

 

אולי הסצנה הכי משמעותית בהקשר זה היא כביכול ה"יציאה מהארון" של בילי. בחוברת של יאנג אוונג'רס, בילי ניגש להוריו (שניהם פסיכולוגים… וגם יהודים, ילד מסכן), ומנסה לגלות להם שהוא גיבור על. הם לא מבינים אותו, ואומרים לו שהן תמיד ידעו!! שהוא הומו. זה רק מחזיר אותי חזרה לנקודה הראשונה שלי, שפעמים רבות לצאת מהארון כגיבור על ולצאת מהארון כלהט"ב זו חוויה לא שונה בכלל.

גם כותר הנוער השני של מארבל מתהדר בגיוון דמויות. הסדרה ראנאוויז החלה לצאת ביולי 2003 בכתיבו של בריאן ק. ווגהן. היא בוטלה ב2004, אך בגלל הפופולריות שהיא צברה היא הוחייתה מחדש ב-2005 ורצה עד 2009. לאחרונה, ב2015, יצאה ריצה קצרה חדשה, כחלק מהאירוע הגדול של מארבל "באטלוורלד", אך קאסט הסדרה שונה כמעט לחלוטין.

במרכז הסדרה עומדת קבוצת בני נוער שיום אחד גילו שההורים שלהם הם לא עורכי דין, או אנשי עסקים, או אפילו לא גיבורי על – הם נבלים. מהסוג הגרוע ביותר – הקבוצה חוזה בהם מקריבים קורבנות אדם בטקס אפל. בתגובה הם מחליטים לברוח מהבית, ולהתחבא לא רק מההורים שלהם, אלא גם מהחברה הטובים. במהלך הסיפור הם לומדים על עצמם, עברם, והכוחות שלהם.

אחת מחברות הקבוצה המקורית היא קארולינה דין, הבת של שני שחקני הוליווד מפורסמים, ובדרך להיות סלבריטי בעצמה… לפני שהיא מגלה שא) ההורים שלהם הם נבלים מושחתים ו-ב) היא חייזרית. ולא סתם חייזרית, חייזרית מנצנצת. במהלך הסדרה קארולינה מתמודדת לא רק עם העובדה שהיא ליטרלי מכוכב אחר, אלא גם עם המיניות שלה. היא מפתחת רגשות רומנטים כלפי חברתה לקבוצה, ניקו מונרו, ויוצאת מהארון כלסבית. ב-2008, כשמארבל החזירו את הסדרה לריצה שנייה, היא מופיעה כשהיא כבר הרבה יותר בטוחה במי שהיא, גם מבחינת הקטע החייזרי וגם מבחינת הקטע המיני.

אך כל החששות שלהם חוזרים לחיים כשארוסה (עליו לא ידעה), גאווין הסקראל, מגיע לכדור הארץ לחפש אחריה. גזע הסקראל הם גזע של משני צורה – ולכן כשגאווין "לומד" על המיניות של קארולינה, הוא/היא משתנים לבחורה.

לזאווין יש שלוש צורות: גבר, אישה, וצורת הסקראל, והם מחליפים ביניהם לעיתים תכופות. זאווין מכריזה ש"עבור הסקראל, שינוי מגדר אינו שונה משינוי צבע השיער", וכשמולי שואלת אותה למה היא לא נשארת כאישה כל הזמן, היא עונה שזה בשמות בטבע שלה לשנות צורה, והיא לא רואה בעיה עם זה, למרות שמאוחר יותר היא מתחילה לתהות לגבי המגדר שלה. למרות שקארולינה באמת אוהבת את זאווין, זו כן נקודה חלשה בין השתיים, והיא משוכנעת שזאווין היא באמת אישה.

כמובן, זו סקירה חלקית לחלוטין של גיבורי העל הלהט"בים בקומיקס. לרשימה ניתן לצרף את ריקטור ושאטרסטאר מאקס-פקטור (הקבוצה, לא ריאליטי המוזיקה), קאטוומן ומיסטיק הביסקסואליות, כמעט כל קאסט הסדרה של דיסי "בומבשלס", ועוד. הייתי רוצה להגיד "ועוד ועוד", אבל יש ממש קצת עוד. אנחנו עדיין רק בתחילת הדרך, אבל יש לקוות שלא נעצר פה. יש מקום לדמויות להט"ביות מכל הקשתות והסוגים בכל מדיות הבידור, אבל אולי במיוחד במדיה הזו, שנראית כל כך מתאימה לכך.

Comments

comments

מעיין הלן פריאל
סטודנטית, גיקית, חלק מה-Robin Defense Squad, חובבת קומיקסים, אנימה, ספרים ומשברים קיומיים.