הגרסה הטלוויזיונית החדשה של הטיק מדגישה את המוזרות, מורידה את הקומדיה

The Tick (2016) – Pilot

במאי: וולי פיסטר, כתיבה: בן אודלנד (עפ"י דמויות של בן אודלנד), שחקנים: פיטר סרפנוויץ, גריפין ניומן, ולארי קארי.

images

אם יש מישהו שאנחנו יודעים מה אנחנו מקבלים איתו זה הטיק. גיבור העל הכחול, הקומי והמוגזם, הוא נוכחות סמי קבועה בעולמנו מאז נוצר ע"י הכותב / אמן בן אודלנד ב-1986 לסדרת קומיקס (ושורה של ספין אופים) שרצו באופן לא אחיד במשך עשרים שנה. בין לבין הוא הספיק להופיע בשתי סדרות טלוויזיה (מצויירת שרצה לשלוש עונות ב-1994 ומצולמת ששרדה עונה קצרה להחריד ב-2001) ולקבל תחיה מחודשת בסדרת קומיקס של בניטו סרנו בשלהי שנות האלפיים. ולמרות כל השנים והווריאציות התוצאות של הטיק נוטות להיות אחידות – זה טוב וזה מצחיק.

הטיק הוא גיבור בלתי מנוצח עם שרירים מנופחים בכל מקום חוץ מבתוך הראש, הסיידקיק הקבוע שלו הוא ארתור – רואה חשבון פחדן עם חליפה שמצד אחד מאפשרת לו לעוף ומצד שני גורמת לו להראות כמו ארנב (לא בדיוק חיה שמטילה אימה בלב ארכי-פושעים). הם גיבורי על בעיר הקרויה העיר שנלחמים בשורה של אוייבים שמגוכחים כל אחד יותר מקודמו – בחור בתחפושת דינוזאור שהפוך בטעות לדינוזאור אמיתי, פרה עם תאווה לבשר אדם, נבל כל כך זקן שהוא נהיה גריאטרי וסנילי, גנגסטר עם כיסא במקום ראש. הם מוקפים בשורה של גיבורי על ודמויות משנה שמוזרים רק קצת פחות מהם. הסדרה לוקחת את האבסורד הטבוע בז'אנר גיבורי העל אל הקצה – העיצוב, הדיאלוגים, המניעים… הכל מוגזם עד לנקודה בה זה נהיה מצחיק.

בדרך כלל….

download (2)

הגרסה הטלוויזיונית הנוכחית (שרצה בשירות amazon), כפי שהיא משתקפת בפיילוט, היא לא בדיוק מנוע של בדיחות. יש בה הומור, אבל זה הומור שחור וטראגי, מצב הרוח והדמויות מזכירות קצת את קומדיית גיבורי העל הבריטית No Heroics יותר מכל גרסה קודמת של הסיפור. זה כמעט קורא למבקר לטעון שמישהו שוחט את חומר המקור – רק שהכותב והיוצר של כל העסק זה בן אודלנד בעצמו, שעבר בדרך שנים של כתיבה לטלוויזיה (כולל סדרות כמו גות'הם, על-טבעי והאחים וונצ'ר). זה מוזר. לא "מוזר" במובן של "אבסורדי" אלא "מוזר" במובן של "אני לא ממש מבין את שרשרת ההחלטות שהובילה לסיפור הספציפי הזה". זה כל כך שונה מהציפיות שלי שאני לא בטוח אם לזרוק פירות רקובים או לקרוא לזה יצירת מופת שוברת מוסכמת.

העלילה, אגב, כמעט ולא עוסקת בגיבור הכחול שעל שמו כל העסק קרוי. פיטר סרפניוויץ אכן מופיע, והוא מגלם גרסה מוכרת של הדמות – הוא גיבור על שקונה לחלוטין את המיתוס של הגיבור באופן שגורם אפילו לאנשי-על אחרים להרגיש נבוכים בנוכחתו – אבל עיקר המירוד הוא ארתור (גריפן ניומן). ארתור, לרוב הסיידקיק הפחדן אבל הנחמד של הטיק, מוצג פה בתור אדם מן הישוב (טוב, מן העיר) עם בעיות נפשיות שנובעות מטרגדיית ילדות. הוא אובססיבי להוכיח שנבל העל הטרור עדיין בחיים אפילו שכל העולם משוכנע שהוא מת, ובעוד אחותו והמשטרה מתעקשים שהוא איש שצריך להתנתק מהפנטזיות התקלות מקרית עם הטיק גוררת אותו דווקא עמוק יותר לעולם של גיבורי העל.

download (1)

הטיק מייצג פה איזשהו קרן של אור, דמות בהירה ומחפשת טוב בעולם אפל ומושחת שהצבעוניות נגררה ממנו. הטיק נראה כמו נוכחות חייזרית בעולם סטייל האביר האפל (הולם – הבמאי של פרק הפיילוט הוא וולי פיסטר שהיא הסינמטוגרף הקבוע של האחים נולאן בטרילוגיית באטמן שלהם), גיבורי העל האחרים שאנחנו רואים במהלך הפיילוט נמצאים או רחוק מהאקשן או עמוק בקבר. בתיאוריה, אני חושב שאני מבין מה היוצרים רוצים: בגרסאות קודמות של הדמות הטיק נראה מוזר וקומי בגלל שהוא היה מחוייב לחלוטין לכל הטרופים של גיבור העל הקלאסי, כולל הצורך הדחוף להסביר את האירועים סביבו במונולוגיים אולטרה-דרמתיים,בעוד שאר הגיבורים התייחסו לכל העסק בתור עבודה רגילה; בגרסה הזו הוא נראה אפילו יותר מוזר כי הוא בא מז'אנר אחר לגמרי של סיפורי גיבורי על. הוא דמות של תור הכסף בעולם של התור האפל*.

 

זה נראה כמו הרעיון… אבל קשה להיות בטוח כי הסדרה נעה בלי שום קו אחיד בין טרגיקומדיה מודרנית שמבקשת מאיתנו להזדהות עם הסבל הנוראי של הגיבור (תחשבו You're the Worst או Bojak Horseman) לבין רגעים של קומדיית גיבורי על זולה להחריד. ברצינות – התחפושות של הגיבורים, חוץ מהטיק עצמו, נראות כאילו הם יצאו ממערכון של SNL, בעצם…. זה קצת גבוה מידי, רוב האפקטים פה נראים כאילו הם נלקחו ממערכון של MadTV. ושוב – זה מבויים ע"י צלם זוכה פרסים. אני חייב להניח שזה מכוון, זו פחות או יותר הדרך היחידה להישאר שפוי. הסדרה גם זורקת שורה של פרטים שלא ממש מתקשרים לשום דבר אחר שדי בברור נמצאים שם רק כדי לפתח עלילות לשאר העונה (גיבור העל הראשון בעולם מוצג כמקושר לפיצוץ בטנגוסקה – אירוע היסטורי אמיתי שמשמש מוקד לקונספירציות מאז 1908)

images (1)

וב-99% מהמקרים הייתי אומר לכם שזו נקודה טובה להפסיק – שהסדרה לא יודעת מה היא עושה עם עצמה, שהשחקנים לא חזקים מספיק להרים את כל העסק על הכתפיים (לסרפינוויץ יש את המילים אבל אין לו את המנגינה, הוא לא יותר מצל חיוור של פטריק וורברטון שעטה את התחפושת לפני עשור), שהקומדיה לא מצחיקה, אבל…. אני מסוקרן. בחיי שאני מסוקרן. אין לי שמץ של מושג לאיפה הם הולכים עם הדבר הזה.

אני די רוצה לגלות.

 

* לא להתבלבל עם הסרט תור: העולם האפל

Comments

comments

תום שפירא on Facebook
תום שפירא
אני כאן כדי לבקר קומיקס וללעוס מסטיק. ונגמר לי המסטיק.