חיות הפלא והיכן למצוא אותן- ביקורת סרט

"חיות הפלא והיכן למצוא אותן"   מבקרת: רקפת ברק


רק חמש שנים עברו מאז הסרט האחרון של הארי פוטר, והנה אנחנו כאן שוב- לפני סרט חדש באותו עולם. אז איך "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" עומד לעומת הסרטים הקודמים באותו עולם? האם מדובר על פתח לעלילות מופלאות בעולם המוכר והאהוב, או נסיון סחיטת כסף עלובה מהאולפנים ברכיבה על גל ההצלחה הישן?
אז לפני שאתחיל הביקורת על 'חיות הפלא והיכן למצוא אותן' עלי להתוודות על משהו- יש ברשותי צמיד סניץ' מוזהב, ועגילי סניץ', ושרשרת סניץ'. וסיכות של כל ארבעת הבתים וסמל הוגוורטס. וצעיף רייבנקלו. וקעקוע של ינשוף על הכתף שאני מכחישה כל קשר בינו לבין הארי פוטר. יתכן שאני מעט אוהבת את ספרי הארי פוטר. אבל באותה נשימה אני חייבת גם לציין- שנאתי את הסרטים. תיעבתי אותם. הלכתי לראות כל אחד מהם כדי לסבול ולצחוק על כמה שהם הרסו לי את הספר. כן אני מאלה.

אבל יש הבדל אחד גדול בין חיות הפלא לשאר סרטי הארי פוטר, ולא זה לא העובדה שאין בו הארי פוטר, זה העובדה שלחיות הפלא אין שום ספר שהוא יכול להרוס לי (בספרון הקטן ההוא חסרים דברים קטנים כמו עלילה בשביל שאפשר יהיה להרוס משו). אז בפעם הראשונה בחיי יכולתי ללכת לסרט הארי פוטר ובאמת ובתמים לההנות בלי שום 'אבל ככה זה לא אמור להיות' שמציק לי בשכל. ובאמת שנהנתי.

fantastic-beasts-cast-xlarge-1
בסרט ניוט (אדי רדמיין) הוא פעיל זכויות בעלי חיים (קסומים) שסוחב מזוודת-טארדיס רעועה מלא בחיות קסם ומבלה את זמנו בלהיות מופתע כשהחיות הקסומות והאינטיליגנטיות בורחות לו מהמזוודה. הוא נתקל בנומג (המילה האמריקאית למוגל) בשם יעקב קוולסקי (דן פוגלר) שמתפקד כנציג הקהל ושואל את השאלות שאנחנו צריכים לדעת. אליהם מצטרפת טינה גולדשטיין (קתרין ווטרסון) הילאית לשעבר עם טיימינג נוראי שרוצה לקבל את העבודה שלה חזרה ואחותה,קוויני (אליסון סדול), קוראת המחשבות החמודה והמשעשעת.
ניוט וחבריו החדשים נאלצים לעבוד יחד כשחיות הפלא של ניוט בורחות, אבל חיות הקסם הסוררת הן לא הדבר היחיד שמאיים על ניו יורק- משהו מסתורי יוצר הרס ברחבי העיר ומאיים לחשוף את המוגלגים, או נומגים, לעולם הקסם, וקבוצת מוגלגים שונאי קוסמים קוראת לצייד מכשפות. בתחילת הסרט חוטי העלילה השונים מרגישים מנותקים ולא קשורים אך עם התקדמות הסרט החוטים השונים משתלבים זה בזה באופן נהדר. יש מספר טוויסטים חלקם יותר ופחות צפויים במהלך הסרט שמביאים להתפתחויות עלילתיות מרתקות.
fantastic-beasts-where-find-them-posters

מבחינה ויזואלית הסרט יפיפה, למרות שהוא מסתמך קצת יותר מידי על אנימציה ממוחשבת ומרגישים את המחסור באפקטים פראקטים שהיו יותר בסרטי הסדרה הקודמים. חיות הפלא הוא סרט כייפי שמצליח להביא את הקסם של עולם הקוסמים בלי להיאלץ להישען על רפרנסים מוגזמים לסרטים הקודמים או על נסיון עלוב לשחזר את אותו הסיפור. בפעם הראשונה יש סרט הארי פוטר שגם חובבי הסדרה וגם מוגלגים פשוטים יכולים לאהוב.

הבעיה העיקרית שהייתה לי בסרט הייתה הטון הלא אחיד ששלט בו. נראה היה שהיתה חוסר הסכמה בין יוצרי הסרט בנוגע לקהל היעד שלו וכך אנו מזגזגים בין סצינות קלילות משעשעות ומעט ילדותיות לסצינות אפלות אלימות ומיניות. המעבר החד בין הטונים השונים מרגיש מעט כפוי ולא כלכך אורגני. ולמרות הסצינות הקלילות שבאופן ברור נכתבו למען קהל המשלב ילדים, בגלל הסצינות האפלוליות יותר קשה לי להגיד שהייתי לוקחת ילד לסרט זה. הייתי אומרת שילד שאינו בוגר מספיק לצפות בסרטים האחרונים בסדרה, כנראה אינו מתאים גם לצפיה בסרט זה.

השחקנים הראשים עובדים יחד הייטב, מראים דינמיקה טובה וזוהרים במיוחד בסצינות היותר קומיות של הסרט. יחד איתם מופיע קאסט של דמויות משנה מגניבות בינהן לא מעד שמות גדולים, כמו עזרא מילר אותו בקרוב נראה כפלאש החדש ביקומי הקולנועי של DC, שמצליח לשחק פגיעות ואפלוליות באופן נהדר ולהכניס לדמותו ניואנסים מלאי רובד, וקולין פארל שמשתלט על המסך בכל שניה שהוא בו. 452ad0eea2a45cbf49b7116186647e779816a961839caa5ae1e5d17c6a6b6946

אם אוכל להכניס גם נקודת מבט פמניסטית, מבחינה חברתית הסרט מצליח להציג לא מעט ביקורות חברתיות עטופות במטאפורות שניתן לפרש באופנים רבים. יחס הגברים נשים בסרט מאוזן והפיכת נשיאת הקוסמים של ארצות הברית בשנות ה20 למכשפה שחורה הייתה צעד מבורך במיוחד כש100 שנה מאוחר יותר והאמריקאים המוגלגים עדיין מעדיפים קלמנטינה כנשיא…

כמה ניתפוקים לסוף כי אני חנונית שלא יכולה בלי- למה ניוט נוסע בספינת מוגלגים לניו יורק? הוא יכול להתעתק, לעוף, להשתמש בפלו, מפתח מעבר- למה ספינה? בספר השלישי כתוב שצייד המכשפות היה בדיחה בשביל הקוסמים וגם אם המוגלגים הצליחו לתפוס מכשפה אמיתית היא הייתה עושה לחש נגד להבות ונהנת מהאש, אבל פתאום צייד המכשפות זה כזה ביג דיל…  אם ניוט נזרק מבית הספר- למה יש לו שרביט ולמה מותר לו לעשות קסם? גם האגריד נזרק ולו שברו את השרביט ואסרו עליו לעשות קסמים, ואיך ניוט כלכך טוב בקסם אם הוא לא סיים ביהס?איך הוא מתעתק? יש לו רשיון?
אומנם לא שאלות קריטיות, אבל זה הדברים הקטנים האלו שיכולים לפגוע בהנאה למעריצים השרופים.

לפני שאסיים אציין שפורסם לפני זמן מה כניסתו של ג'וני דפ לעולם הקוסמים כרינדוולד, החל מהסרט הבא, אישית אני לא נותנת לנוכחות של שחקן פוגעני אחד לפגוע מהערכתי לסרט שלם שנוצר עי כלכך הרבה אנשים, אבל אני מרגישה צורך לציין בביקורת זו את הבעיתיות בנכחותו בסרט של אדם עליו עלו לא מזמן כאלו האשמות קשות.

לסיכום חיות הפלא הינו סרט מהנה ויפה ויזואלית, שמצליח להיכנס לעולם הקוסמים בלי להשען יותר מדי על קודמיו בעולם זה. הרפרנסים לסרטים הקודמים מרגישים מתאימים ולא נדחפים כך שגם צופים ותיקים וגם הצופים הבורים לגמרי בעולם הקוסמים יכולים להנות. עלילת הסרט מספיק סגורה בשביל לספק את הצופים תוך כדי השארת מספר קצוות עלילה פתוחים לסרטי ההמשך. ואי מחכה בכליון עיניים לראות כיצד יפתחו עוד את עולם הקוסמים בסרטים הבאים.

fantastic-beasts-sequel-03aug16

Comments

comments

רקפת ברק