פעם מלכה, תמיד מלכה – ביקורת על The Once and Future Queen

כתיבה: די.ג'יי. קירקברייד ואדם פי. נייב; אמנות: ניק ברוקנשייר; לטרינג: פרנק צווטקוביץ'; הוצאה: Dark Horse; מחיר: $4

לפני כמעט שישים שנים, ב-1958, הוציא טרנס הנבורי ווייט את חלקו האחרון של הספר הקלאסי, The Once and Future King. הספר, שדן בנושאים כמו טבע האדם בנוגע לכוח וצדק ביחס להתבגרותו של המלך המיתולוגי ארתור, הפך במרוצת השנים להצלחה אדירה ולאחת מפסגות היצירה המודרנית במיתולוגיה הארתוריאנית. עכשיו מגיעים צוות היוצרים, שידוע כבר מסדרת Amelia Cole שיצאה דרך IDW, ומציע חידוש מודרני למלך ארתור.

ראני ארטורוס היא נערה אמריקנית, בת להורים מהגרים מאזור הודו, ושחקנית שחמט מחוננת. בעודה בעיירה קורנוול שבאנגליה, ראני משתתפת (ומפסידה) בטורניר שחמט, ביומו הראשון של הטורניר, כשדעתה מוסחת על ידי נערה אחרת בשם גוון, שמוצאת חן בעיניה. מאוחר יותר, מותקפת בלבול ותסכול עקב ההפסד, ראני בורחת מחדר המלון ומהוריה ויוצאת לטיול מאולתר, בו נופלת אל תוך מערה המכילה סלע – ובתוכו חרב. כשראני מוציאה את החרב, היא חווה חיזיון מבולבל מלא באירועים מעורבבים – כל זאת כשגוון צופה בה ללא ידיעתה. לאחר החיזיון, ראני פוגשת ברוחו של המכשף מרלין. מרלין אומר לה, למורת רוחה ולמרבה בלבולה, כיוון שהיא לא מרגישה שהיא יכולה אפילו להתקרב לעמדה כה אחראית, שהיא הנבחרת—ומכאן הכל רק מסתבך.


הכתיבה של קירקברייד ונייב מוצלחת למדי, עם מודרניזציה מעניינת ועלילה מוצלחת, עם דמויות חביבות בעלי קולות יחודיים ושונים, ועם פרוטגוניסטית אנושית ופגיעה איתה הקורא יכול להזדהות—במיוחד בת נוער, צעירה ולעתים פזיזה, שבהחלט לא סיימה ללמוד על טבע החיים, ונראה שידעה על החיים אפילו פחות בסוף החוברת מאשר ידעה בתחילתה. בעוד חוברות ראשונות רבות נוטות להשתמש בתיאור העלילתי של הסדרה כולה כאקספוזיציה ותוכן מלא לחוברת הראשונה—ובכך בעצם הופכות את החוברת הראשונה כמיותרת, ומאפשרות לקורא בעצם להתחיל מהחוברת השנייה—אין זה המקרה עם The Once and Future Queen, שבהחלט משאירה מקום למידע חדש למרות הנתונים שקיבלנו לפני יציאתה.

אחד הצדדים החזקים ביותר בחוברת היה האמנות המרהיבה של ניק ברוקנשייר. האמנות של ברוקנשייר, בעלת הקווים הנקיים, המבע המוצלח, הוויזואליה המהממת, והצביעה העצמית שמצליחה לאזן בין צבעים שקטים ורגועים לבין צבעים בוהקים שיעייפו את עיני הקורא, הייתה כמעט ללא רבב.

לסיכום, עם עלילה בסיסית מוצלחת, כתיבה מהנה, ואמנות מרהיבה, The Once and Future Queen #1 היא חוברת ראשונה מצוינת שבהחלט נותנת זווית חדשה ומרעננת למיתולוגיה הארתוריאנית. לכן מקבלת החוברת תשעה חוצנים דוברי צ'כית מתוך עשרה. תחי המלכה!

Comments

comments

חגי פלבסקי
בן 15 (פיזית, בן 85 מנטלית), תלמיד תיכון. קורא יותר מדי קומיקס. כותב מעט מדי ביקורות. האבטיפוס האישי של אלוהים. ההשראה לצ'ארלי בראון. קרא פעם אחת את סרבוס של דייב סים ושרד כדי לספר. מושפע מהאנטר אס. ת'ומפסון (אשר גינה את ההשפעה הזאת, ירה בקקטוס וצעק "תתרחק, ילד!"). לא יודע להשתמש בסמי-קולון אבל; מתעקש בכל זאת.
מצחיק בערך כמו רשימת שינדלר.