נוודים בארץ הפלאות – Rock Candy Mountain #1

Rock Candy Mountain

כתיבה ואמנות: קייל סטארקס; צביעה: כריס שווייצר; הוצאה: Image; מחיר: $4

"אז בואו איתי, נלך ונראה את ההרים הגדולים של סלעי הממתקים" – כך נסגר הבית הראשון של השיר הפופולרי "Big Rock Candy Mountain", אותו שר הארי מק'קלינטוק. השיר מספר על אזור קסום ומיתולוגי, ארץ שלא חסר בה כלום – מעין גן-עדן שמותאם לנוודים. השיר, מאז יציאתו לפני שמונים ותשע שנים, כבר הפך לשיר-עם ולמעין המנון נוודי.
ובדיוק על אותה ארץ-נפלאות מספרים קייל סטארקס וכריס שווייצר בסדרה החדשה שלהם, "Rock Candy Mountain". או, יותר נכון, על מסעו של נווד בחיפוש אחר הרי סלעי הממתקים.

שלוש שנים לאחר מלחמת העולם השנייה, הגיבור שלנו הוא נווד מתוסכל וידוע לשמצה בשם ג'קסון. אחרי שגנב מדריך שיעזור לו להגיע אל הרי סלעי הממתקים, הוא בורח ויוצא במסע שגופים מסוימים מנסים למנוע. מצטרף אליו גם שחקן כושל שמנסה למצוא את דרכו הביתה מהוליווד ולא בדיוק יודע למה הוא נכנס. וכעת, ג'קסון והשחקן, ללעגם של נוודים מוכרים אחרים, הולכים למצוא את ארץ הפלאים שלהם.
ונכון שציינתי את הגופים העוינים שלא רוצים שג'קסון ימצא את היעד שלו? אחד מהם הוא השטן. כן: השטן.

הכתיבה של סטארקס כיפית וחביבה. הסיפור לא לוקח את עצמו ברצינות יתרה, כיאה לסיפור אקסצנטרי שכזה. האינטראקציה והיחסים בין הדמויות מוצלחים למדי, כשלכל דמות אישיות, נפח, סיפור רקע, וקול ייחודי משלה. ג'קסון בעצמו, המייצג את הנווד ה"טיפוסי", מצטרף לדמות הראשית בלהיט הקודם של סטארקס, Sexcastle, בקטגוריית הדמויות המאצ'ואיסטיות שלא מרבות במילים, לא מביעות רגשות, ולא מחזיקות לאחור אגרופים. לא מדובר בסיפור מלא פילוסופיה או מטאפורות, אלא באקשן כיפי ומצחיק שגם כתוב היטב. (אם כי מי מאתנו לא הרגיש, ברגעים מסוימים בחייו, כמו נווד שמחפש את גן-העדן?)

האמנות של סטארקס נהדרת. האמן הוא בעל, כיאה לסדרת אקשן קומית, קו דינאמי ואנימטיבי עם הבעות פנים עשירות. באמנות, כמו בכתיבה, נוכחת החינניות שבסיפור הפשוט-באופן-מקסים הזה. הצביעה של שווייצר מוסיפה בעצמה רבות לאווירה של הסיפור. הצבעים השטוחים והכהים יוצרים אווירה מעודנת, וגם עוזרים לאובייקטים מסוימים "לקפוץ" בעיני הקורא ולמשוך את תשומת לבו כשזו צריכה להימשך.

בנוסף לחוברת המשובחת עצמה, בסופה ישנו מאמר מצוין של אריק ניוסום בנושא השיר "Big Rock Candy Mountain" ותרבות הנוודים האמריקאית, דבר שבהחלט מעשיר את תחושת החוברת.

לסיכום, החוברת הראשונה של Rock Candy Mountain מלאה בכיף טהור ואקשן לא-מאולץ, המתבטאים בכתיבה נהדרת ואמנות מעולה. אין ספק שעם Rock Candy Mountain, נכנסנו לתור זהב של קומיקס נוודים.

Comments

comments

חגי פלבסקי
בן 15 (פיזית, בן 85 מנטלית), תלמיד תיכון. קורא יותר מדי קומיקס. כותב מעט מדי ביקורות. האבטיפוס האישי של אלוהים. ההשראה לצ'ארלי בראון. קרא פעם אחת את סרבוס של דייב סים ושרד כדי לספר. מושפע מהאנטר אס. ת'ומפסון (אשר גינה את ההשפעה הזאת, ירה בקקטוס וצעק "תתרחק, ילד!"). לא יודע להשתמש בסמי-קולון אבל; מתעקש בכל זאת.
מצחיק בערך כמו רשימת שינדלר.

תגובה אחת בנושא “נוודים בארץ הפלאות – Rock Candy Mountain #1”

סגור לתגובות.