ושהאל יהיה עמך – Godshaper #1

כתיבה: סיימון ספרייר; אמנות: ג'ונאס גונפייס; לטרינג: קולין בל; הוצאה: Boom! Studios; מחיר: $4

דת. אמונה. אלוהים ואלים. מיתולוגיות. משחר האנושות, המילים האלה והמשמעות שלהן, אמנם בווריאציות ובאיטרציות שונות, הקיפו את האדם וליוו אותו; לעתים כמשענת ולעתים כמגבלה. נושא האל והמשמעות שעומדת מאחוריו קיבל, באופן טבעי, הרבה תשומת לב בכל תחומי החיים, לרבות האמנות. יש שמשמרים את הידע הדתי/אלילי ומבססים עליו אמנות. יש שמשנים, מעדכנים, או מתאימים את הפולקלור לתקופה המודרנית. אבל אז באים סיימון ספרייר, ג'ונאס גונפייס, וקולין בל, לוקחים את כל הידע הדתי הקיים, זורקים אותו למגרסה, ומהפיסות יוצרים משהו שונה לחלוטין – ויפהפה לא פחות.

בעולם בו חוקי הפיזיקה הפסיקו לתפקד ללא התראה או סיבה ברורה לקראת סוף שנות החמישים, כל החיים עברו הסבה לסגנון אחר: סגידה. לכל אדם יש אל פרטי משלו, ולכל אל יש אדם. השניים מותאמים אחד לשני כמו כפפה. האל עושה כל מה שצריך – נושא כלים, ארנק (כשהמטבע הוא תפילות), מאבטח, וכל מה שצריך.
חוץ מלאניי. בשנת אלפיים ושבע-עשרה, אניי הוא "מעצב אלים", בעל יכולת לשנות כל מה שצריך בכל אל. למעצבי אלים בעצמם אין אל, ולכן החברה מזלזלת בהם ושונאת אותם – למרות שלרוב החברה זקוקה להם נואשות. כעת אניי מצטוות עם באד, אל חסר אדם, והשניים נודדים מעיר לעיר, בחיפוש אחר עבודה.

הכתיבה של סיימון ספרייר אינטליגנטית ומוצלחת. ספרייר מצליח לבנות את האווירה והעולם בצורה חכמה וטבעית, והוא נותן לקורא מידע בדיוק בכמות הנכונה כך ששום דבר לא מרגיש מאולץ או כאילו מאכיל את הקורא בכפית, אלא נותן לו לחבר את הפאזל בעצמו. הדמויות אנושיות, מפותחות, ומיוחדות, כל אחת בדרכה שלה. המתיחות בין המעצבים לשאר החברה בנויה היטב, ויכולה להזכיר בהרבה מובנים את יחס כלל החברה כלפי מיעוטים ואנשים עם אמונות שונות או מגזעים שונים. גם הדיאלוגים של ספרייר מצוינים וזורמים בצורה מצוינת.

האמנות היא משהו מרהיב. גונפייס הוא שם יחסית חדש בתעשייה, וזו העבודה הראשונה שלו שרואה אור באופן לא-עצמאי, אבל אחרי חוברת כזו, אין ספק שנראה עוד הרבה ממנה בעתיד. מעבר למראה האסתטי היפהפה, גונפייס הוא בעל סגנון דינאמי ובניית עמודים מעולה. הניסיון להראות עולם מודרני שבמובן מסוים לא התפתח כבר כמעט שישים שנה עובר בצורה מעולה. גם העיצובים של גונפייס שונים אחד מהשני במרחק שנות-אור, וקשה לתאר אותם במילים מרוב שהם מיוחדים. בנוסף, גם הצביעה העשירה מוסיפה לאווירה האנושית הסיפור, אותה אווירה מקורקעת למרות העלילה הלא-ריאליסטית-בעליל. כמו שכל אל מתאים לאדם שלו, כך מתאים גונפייס באופן מושלם ל-Godshaper. בניית העולם והאווירה של ספרייר מתעצמת יחד עם האמנות, וביחד יש סינרגיה מושלמת.

בנוסף, חשוב לציין שספרייר וגונפייס נמנעים מחטא נפוץ בקומיקס, כשאניי, להבדיל מרוב הפרוטגוניסטים ברוב הסדרות, הוא לא סתם עוד גבר לבן והטרוסקסואל. למעשה, הוא רק נופל בקטגוריה הראשונה. אפילו דמויות הרקע לא כולן נופלות לאותן קטגוריות, כמו בהרבה מקרים.

לסיכום, החוברת הראשונה של Godshaper היא התחלה חזקה ומיוחדת, עם כתיבה מעולה ואמנות מרהיבה ועשירה. למרות הנחת-היסוד המשונה שקשה לדמיין בעולם מודרני, ספרייר, גונפייס, ובל מצליחים לשאוב את הקורא לעולמם ללא בעיה.

Comments

comments

חגי פלבסקי
בן 15 (פיזית, בן 85 מנטלית), תלמיד תיכון. קורא יותר מדי קומיקס. כותב מעט מדי ביקורות. האבטיפוס האישי של אלוהים. ההשראה לצ'ארלי בראון. קרא פעם אחת את סרבוס של דייב סים ושרד כדי לספר. מושפע מהאנטר אס. ת'ומפסון (אשר גינה את ההשפעה הזאת, ירה בקקטוס וצעק "תתרחק, ילד!"). לא יודע להשתמש בסמי-קולון אבל; מתעקש בכל זאת.
מצחיק בערך כמו רשימת שינדלר.