לפני שומרי הגלקסיה: Annihilation

כשזה מגיע לאירועי קרוסאובר של Marvel אנשים אוהבים לדבר על יצירות כמו Civil War או Secret War או World War Hulk (בקיצור – דברים עם מלחמות); אבל יודעי ח"ן מדברים עד היום על הסיפור האפי שהטיל את הגיבורים הקוסמיים, משומרי הגלקסיה דרך כוח נובה ועד הסופר-סקראל, נגד גל הרס בלתי ניתן לעצירה: Annihilation

השבוע הסרט השני בסדרת "שומרי הגלקסיה" עולה לאקרנים לאחר ציפייה שלא נראתה כמותה. הסרט הראשון  זכה להצלחה כלכלית וביקורתית יוצאת מן הכלל ונחשב על ידי רבים כסרט אולפני מארוול המוצלח ביותר עד כה. בעיניי ההצלחה העיקרית של הסרט היתה הסתת עיניי הקהל מהזיכיונות המוכרים ביותר של מארוול אל הכוכבים, הדמויות הקטנות, אלו שלפני שנתיים או אפילו שנה לא היינו זוכרים את שמם. בניגוד לרוב הזיכיונות של מארוול לרבות איירון מן, קפטן אמריקה, ת'ור, אקס מן והנוקמים , לשומרי הגלקסיה כפי שמוצגים בסרטים אין ספריית עבר רחבה ומפוארת- יש להם ספרייה קטנה ואיכותית.

היקום הקוסמי של מארוול הוא בית לקומיקס איכותי וסיפורים מהאפיים ביותר שנראו בהוצאה. בסדרת פוסטים זו אתמקד בעיקר ביקום הקוסמי של מארוול שהתעורר לתחיה בין 2006 ל-2011 תחת ידיהם של אנדי לנינג, דן אבנט וקית' גריפן. נבחן יחד ברטרוספקטיבה את היקום הקוסמי של מארוול באותם השנים, מהו היו האירועים המוצלחים, קווי העלילה הטובים ביותר, הרצות בלתי נשכחות (למי שקרא אותן) וכמו כן נסתכל על היקום הקוסמי של מארוול בהווה, האם יש לו מה להציע לנו.

האירוע Annihilation יצא לאור במקביל או כמעט במקביל לאירוע Civil War של מארק מילר, אשר חילק את כל קהילת גיבורי העל של כדור הארץ לשתי מחנות, הראשון בהנהגת קפטן אמריקה והשני בהנהגת איירון מן, ושם אותן במסלול התנגשות. בזמן שהאירוע בהחלט תפס פופולריות וכיכבו בו גיבורי העל המוכרים והמוכרים ביותר של מארוול,  Annihilation עשה משהו שונה לגמרי. האירוע תכנן להחיות מחדש את היקום הקוסמי של מארוול, את גיבוריו הנשכחים ולעורר עניין בקוסמום המארוולי. כיום בשנת 2012 לאחר ש"שומרי הגלקסיה" זכו להצלחה ביקורתית וכלכלית  בקולנוע, ניתן לומר שהמשימה הושלמה בהצלחה.

העלילה של האירוע היא מאוד פשוטה, הסוף של היקום כפי שאנו מכירים אותו. נחיל של יצורים מה-Negative Zone בראשותו של Annihilus פולשים ליקום ומביאים איתם חורבן, הרס ומוות- The Annihilation Wave. לאורך כל האירוע אנו מקבלים נקודות מבט של דמויות קוסמיות שונות(גיבורים ונבלים), על הפלישה: נובה, אשר משרת בחיל הנובה אך מוצא את עצמו לבדו, הגולש הכסוף אשר מנסה להתמודד עם עברו כשליח של גלקטוס ועם הפלישה, סופר סקראל הנבל הידוע מארבעת המופלאים, רונן המאשים שמנסה להשיב את כבודו האבוד מאימפריית הקרי ואף סיפור מקדים שמככב בו לא אחר מאשר דרקס המשמיד. בנוסף לכל אלו תוכלו למצוא דמויות מוכרות יותר או פחות כמו: גלקטוס, גאמורה, קוראת', מונדרגון ועוד רבים וטובים. ורעים.1161860-new_avengers_45__zone_megan__pg23_24

Annihilation הוא אירוע שבנוי בצורה חכמה מאוד. אם באירועים כמו Civil War או AVX, בהם על הסדרה הראשית נוספים אין ספור טייאינס וקרוסאוברים שחולשים על מספר רב שסדרות עד שלא ניתן לעקוב אחריהן, הרי שכאן ישנן מיני סדרות(כל אחת בת ארבע חוברות) שמתמקדות כל אחת בדמות אחרת בסאגה ומובילות לסדרה הראשית(המונה שש חוברות). כך הקוראים יכולים לקבל את הסיפור המלא ואני מתכוון המלא, בשלושה ספרים(או באומינבוס אחד יוקרתי) שכוללים את כל הסיפור מכל נקודת מבט. צורת הבניה הזו מאפשרת לכותבים להכיר לקורא את הדמויות באופן אופטימאלי שכן כך או כך לא היו מוכרות כל כך לקוראים(אולי חוץ מהגולש הכסוף).

portrait_incredibleהכותבים מודעים לעובדה שהם לא משחקים עם הצעצועים הכי יקרים או מוכרים של מארוול, לכן הכתיבה בכל מיני סדרה מיועדת להכיר לקוראים את הדמויות אך יחד עם זאת לבסס אותם בתוך הסיפור ולהצעיד אותו קדימה. כל מיני סדרה נותנת רקע לדמות ומה תפקידה באפוס הקוסמי שנפרס מולנו, כאשר קוראים את האירוע מתחילתו עד סופו אין נקודות לא מובנות ואין דמויות אשר מופיעות ונעלמות מהאירוע, כאשר קו העלילה שלהם ממשיך בסדרה אחרת- דוגמא מעולה לכך ניתן למצוא ב- Original Sin שעבר עלינו לטובה (או רעה שחושבים על זה). האוונג'רס יוצאים לחקור את מותו של ה-Watcher ובמהלך אחד הקרבות (אני חוסך בפרטים על מנת להימנע מספוילרים) ת'ור מאבד את הפטיש שלו מסיבה לא מובנת. מכאן הדמות נעלמת מדפי האירוע ללא הסבר אמיתי מה התרחש, הדרך היחידה של הקורא להבין היא לקרוא את סדרת Thor החדשה. ב-Annihilation, לאורך כל האירוע ניתן לעקוב אחר הדמויות, מה הן עושות וכמו משחק שח בכל רגע נתון לקורא ידוע איפה כל כלי וכלי על הלוח.

הסיפור עצמו מאוד סגור עד כמה שניתן משאר יקום מארוול, אומנם הוא מאזכר אך לעולם לא זולג אל הזכיונות הראשיים של ההוצאה. סיפור באופי כזה, שגם נועד להיות ספני עצמו אך גם אפי מאוד מאפשר לארכיטקט האירוע קית' גריפן את הכלים לבנות את האירוע בצורה שבה שםום תת סיפור לא יתנגש או יעלה על חברו, בניגוד לאירוע עם אינספור קרוסאוברים וטייאינס. מה שבעיניי משך מאוד בסיפור הראשי היא בכך שהוא לא מנסה להיות מסובך או מתוחכם, מדובר בסיפור קלאסי פשוט של טוב נגד רע, חבורה של גיבורים מנסים להדוף רשע כנגד כל הסיכויים. הכתיבה המצוינת של גריפן יחד עם אנדי לנינג, דן אבנט, סטוארט מור, סיימון פורמן וחבייר מרקסואך הופכים עלילה פשוטה לתענוג של ממש, אך בסופו של יום היופי הוא באמת בפשטות.

הסאגה של Annihilation  לא מפחדת, למרות היותה אירוע גדול, לתת לדמויות שמופיעות בה רבדים עמוקים. דרקס מאמץ (בערך) ילדה אנושית למרות שהוא עדיין ממשיך במסע הנקם שלו כנגד ת'אנוס, וזה לעומת זאת משחק תפקיד מפתח במלחמה נגד ה- Annihilation Wave למרות היותו נבל הסוגד למוות. בין אם זה נובה ופיטר קוויל מובילים צבא כנגד ה-Annihilation Wave, או רונן המאשים מנסה לתפוס את שלטון עם הקרי, גריפן וצי הכותבים שלו מצליחים לשמור על קו אחיד ולשלב אקשן משובח, הומור, קצב מהיר וגם דרמה טובה. בסך הכל Annihilation פשוט סיפור כיפי, שמצליח להעיר לחיים דמויות אשר נשכחו מזמן ולא די בכך אלא לבנות אותן מחדש, לא כדמויות סוג ב', אלא כדמויות לגיטימיות שיכולות לסחוב על כתפיהן יקום שלם של הרצות ואירועים (וככל הנראה גם סרטים, סדרות טלוויזיה וצעצועים) ועל כך מגיע לגריפן ושותפיו את כל הקרדיט.

האומנות לאורך כל האירוע היא עקבית וטובה. ישנם המון אמנים אשר עבדו על המיני סדרות השונות, האירוע עצמו והחוברות המקדימות ושאני עובר על כולן אני לא מוצא אמן שלא נתן עבודה טובה, מסקוט קולינס וקוו וואקר ועד לאנדרה דיויטו ומייק מקון האומנות פשוט נהדרת ומתאימה לסיפור במימדים אפיים שכאלו.

למרות שישנם סיפורי המשך, חלקם ישירים וחלקם פחות, הסיפור עומד כשלם בפני עצמו. קורא יכול לאסוף את האירוע ללא ידע מקדים וליהנות ממנו מתחילתו ועד סופו ולמרות הרצון להישאר בפינה הזו של יקום מארוול תוכלו לעזוב את היקום הקוסמי של מארוול לאחר הקריאה בלי תחושת החמצה שפספסתם משהו מהסיפור. מדובר בסיפור מלא עם התחלה אמצע וסוף, מצרך נדיר במדפי מארוול.

אומנם קית' גריפן הוא המוח שמאחורי Annihilation, אך היקום הקוסמי המחודש של מארוול מועבר לידיהם של שני כותבים שיפתחו את הקוסמוס של מארוול ויציגו כמה מהאירועים וההרצות המהנות ביותר בשנים האחרונות אנדי לנינג ודן אבנט. אם אתם רוצים להיכנס לעידן הזהב של היקום הקוסמי של מארוול, זוהי נקודה מושלמת בשבילכם.

 

נהנתם מהכתבה? מעוניינים בעוד? תרומה קטנה לבלוג תאפשר לנו יותר זמן פנוי לקרוא ולכתוב על קומיקס

 

 

Comments

comments

עופר זעירא
סטודנט מתל אביב, מתחיל ומפסיק לסירוגין תהליך גמילה מקומיקס יותר מ- 5 שנים בטענה כי "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה".

תגובה אחת בנושא “לפני שומרי הגלקסיה: Annihilation”

סגור לתגובות.