ביקורת בזק: Aliens – Dead Orbit #1

Aliens: Dead Orbit #1

כתיבה ואמנות: ג'יימס סטוקו, הוצאה: Dark Horse

הגיליון הראשון של המיני סדרה החדשה הזו מבית האמן והכותב ג'יימס סטוקו הוא….. בסדר גמור. ממש אחלה. מהנה לקריאה. מצוייר ממש טוב. וזהו – לא סנטימטר יותר או פחות.

 

זה מסוג הדברים שהוא או אכזבה או הפתעה לטוב תלוי מאיזה זוית אתה מגיע לפרוייקט כזה: אם אתה מגיע מהפאנדום של סדרת הנוסע השמיני / Alien הרי שהידיעה על כך שמדובר במוצר עם רמת איכות יציבה כמוהה כסימן חיים. סדרת הסרטים אולי התחילה כמוצר איכותי במיוחד, Alien ו- Aliens שניהם נחשבים לסימן דרך של מד"ב קולנועי, אבל התדרדרה במהירות לתהומות של המשכים גרועים, ספינאופים גרועים יותר ופריקוולים יפים מטופשים להחריד. בתחום הקומיקס הדבר דומה – אחרי Alien: The Illustrated Story (עיבוד ישיר לתסריט של ארצ'י גודוין ו-וולט סיימונסון) ההוצאת Dark Horse רכשה את הזכויון והוציאה מס' מאסיבי של סיפורי המשך (קאנוניים יותר או פחות) ומלבד כמה יהלומים (Alien: Salvation שאוייר ע"י מייק מיגנולה) מדובר בעיקר בפילר.

מצד שני אם אתה, כמוני, מגיע לפרוייקט בשל הערצתך לעבודות הקודמות של ג'יימס סטוקו קשה שלא להתאכזב במקצת; זה לא שהגיליון הזה גרוע, זה פשוט שאני רגיל שכל חוברת של האיש מפוצצת לי את הראש וממיסה לי את העיניים מרוב מדהימות.

 

העלילה עוסקת (כצפוי) בחבורה של אסטרונאוטים בתחנה נידחת עמוק בחלל שנתקלים בקריאת מצוקה ויוצאים לחלץ את הצוות הנואש מספינת החלל – מה שהם מוצאים זה בעיקר מוות, חורבן והרבה שאלות. וכמובן שכאשר הם חוזרים לתחנה הם לא יודעים שהם הביאו איתם משהו…. אחר. הדמות הראשית שלנו הוא הטכנאי המבוגר ווסילואסקי ואנחנו מתחילים את הסיפור איתו לבד בתחנה (עם ספירה מסתורית לאחור שמסמלת השמדה מתקרבת) ואז קופצים לפלאשבאק שמסביר לנו איך הוא הגיע למצב הזה. זה השלב שבו כל קורא מבין שאין כל כך מה להשקיע בדמויות האחרות הסיפור כי כבר ברור שהם שה לעולה.

האמנות מדהימה. יפיפה, חזקה, ברורה. ומכיוון שמדובר בג'יימס סטוקו מפוצצת בפרטים ברמה שהיד שלי כואבת רק מלחשוב על כמה ימים לקח לו לצייר כל עמוד: יש פה עבודה מרשימה של בניית עולם וכל פריט טכנולוגי ברקע או בחזית כל תמונה מרגיש כמו משהו שאני רוצה לדעת עליו יותר – סטוקו בורא פה מיני-במה שמרגישה כאילו הדמויות חיו בה לפני שנכנסנו לסיפור שלהן וכאילו היינו יכולים לקרוא כל סיפור אחר שלהן ולמצוא בו עניין.

ובמידה רבה העודף הזה של פרטים הוא דווקא הבעיה כשאנחנו מגיעים לסיפור סטייל הנוסע השמיני – סיפור שבו האימה נמצאת דווקא בחוסר הבהירות של המצב, בחוסר הידיעה של הדמויות לגבי מה בדיוק הורג אותן ואיך זה נראה – יש סצנה בחוברת שבה המכונאי שלנו מסתכל על חור בקיר וחושב שהוא רואה את החייזר רודף אחריו אבל במבט שני הוא מבין שזו סתם ערמת מכונות בפוזה מוזרה. אצל אמן כמו ג'וק או מייק מיגנולה, כאלו שטובים בצללים ויוצרים תמונות אבסטרקטיות יותר קל להאמין לבלבול של הדמות, אבל אצל סטוקו הכל 20/20 – הכל ברור וחד וקשה לי להרגיש אבוד ומאויים. (הסדרה נקראת Aliens ולא Alien אז בהחלט ייתען שהגיליון הבא יעלה אוקטן בהתאם לסטנדרטים של הסרט השני)

בעיה נוספת נובעת, אני חושב, מעצם הטבע של הנוסע השמיני כזיכיון וזה העבודה שלא מדובר בסרט שהיה אמור להיות זיכיון: הסרט המקורי הוא יצירה קטנה ומוגמרת עם התחלה אמצא וסוף. הסרט השני לקח את הבסיס הזה ויצר ממנו סרט המשך בעל אופי שונה שגם הוא היה סיפור מוגמר. אבל השניים האלו היו כזו הצלחה כלכלית שהאולפנים המשיכו להוציא חומר למרות ש-99% מהעלילות שמקושרות לכל סיפורי הנוסע השמיני הם וריאציה פשוטה על "חבורה של שמוקים הולכת במסדרון חשוך ונהרגים אחד אחד". זה אמנם מותג מד"ב וותיק אבל זה לא מלחמת הכוכבים או מסע בין כוכבים – הייקום פה קטן ומוגבל למספר קטן של סיפורים, אין פה גלקסיה שלמה ומיליון חייזרים לשחק איתם.

 

מצד שני – סטוקו לקח מותג-זומבי דומה עם גודזילה (עלילה בסיסית – גודזילה מתקיף את הצבא ו/או גודזילה נלחם במפלצת רעה יותר) והצליח להוציא יצירת מופת כמו Godzilla: Half a Century War. במיני-סדרה ההיא הוא מצא זוית חזקה ומקורית על הרעיון של גודזילה (חייל יפני אחד חווה את המלחמה חסרת הסיכוי נגד משהו שהוא יותר כמו כוח טבע מאשר אויב סטנדרטי במשך חמש עושרים) שאפשר לו לעשות כל מיני טריקים עיצוביים מגניבים ולהשתמש בסגנון שלו להציג פרספקטיבות גודל נהדרות (מפלצות ענקיות לצד רכבים גדולים קצת פחות לצד בני אדם זעירים) ולשמור על הכל ברור.

 

פה, לעומת זאת, יש לנו עוד סיפור של הנוסע השמיני. כבר ראינו מליון ואחד כאלו לפני וכנראה נראה עוד מליון ואחד אחרי. האם הוריאציה הספציפית הזו מבוצעת יותר טוב מרוב המתחרים? בהחלט! האם זה מספיק? אני לא בטוח….

 

נהנתם מהכתבה? מעוניינים בעוד? תרומה קטנה לבלוג תאפשר לנו יותר זמן פנוי לקרוא ולכתוב על קומיקס

Comments

comments

תום שפירא on Facebook
תום שפירא
אני כאן כדי לבקר קומיקס וללעוס מסטיק. ונגמר לי המסטיק.