Guardians Of The Galaxy Vol.2-ביקורת סרט

 במאי: ג'יימס גאן; שחקנים: כריס פראט, זואי סלדנה, קורט ראסל, קרן גילן, ברדלי קופר, דייב בטיסטה ועוד; תאריך יציאה: 02.05.2017

תאהבו אותו או תשנאו אותו על דבר אחד אין ויכוח, הסרט "שומרי הגלקסיה" שיצא ב-2014 עשה משהו שהרבה אנשים לא חשבו ואני בניהם שיהיה אפשרי- הוא הפך את סט הדמויות השוליות ביותר בקומיקס של מארוול לאחת הקבוצות הכי פופולריות בתולדות סרטי הקומיקס. ג'יימס גאן הצליח להפתיע את כולם ובעזרת סיפור קליל מצד אחד אך עמוק ורציני מהצד השני יצר פרנצ'ייז שעד כה לא היה קיים במארוול. כבר היה ברור מאותו סוף שבוע ביולי 2014 שסרט המשך הוא חובה עבור אולפני מארוול והמעריצים ומי יביים אותו אם לא ג'יימס גאן. שלוש שנים עברו מהר, הציפיות עלו בכל טריילר ששוחרר והנה ההמשך המצופה ביותר בהיסטוריה של סרטי מארוול הגיע לקולנוע הקרוב לביתכם.

הסרט מתחיל תקופה קצרה לאחר סופו של הסרט הראשון, החבורה נשכרת על ידי הכוהנת גדולה של ה"ריבונות", גזע חייזרי בעל עליונות גנטית, על מנת להגן על סוללות גרעיניות בעלות עצמה בלתי מתוארת. אנו מגלים במהרה ששומרי הגלקסיה בחרו לעשות את המשימה הזו על מנת להשיג את נביולה ולהביא אותה למשפט צדק בכוכב זנדר. כפי שניתן לצפות השומרי מצליחים לעצבן ולהעליב את הריבונות ולאחר מרדף מרהיב בשמי הגלקסיה אלה פוגשים באיגו הכוכב החי הלא הוא אביו האבוד של פיט קוויל. מכאן הסרט מתחלק לשניים: מצד אחד פיטר, גאמורה ודראקס אשר נמצאים על איגו ומנסים להבין את אופיו ומטרתו והמצד השני רוקט וגורט נאלצים לסגור קצוות פתוחים למול יונדו והבוזזים.

ל"שומרי הגלקסיה חלק שני" יש את כל הסיבות להצליח ביקורתית וכלכלית. כאמור הסרט מגיע אחרי חלק ראשון מוצלח במיוחד הן בעיני המעריצים והן בעיני המבקרים, כל צוות השחקנים המקורי חוזר ובנוסף על כך נוספו שמות כמו קורט ראסל לתפקיד משמעותי בסרט (איגו), הבמאי המקורי חוזר לכתוב ולביים את הסרט, אי אפשר לפספס. אבל כשיצאתי מהקולנוע, למרות האפקטים עוצרי הנשימה ורגעי ההומור המשעשעים התמלאתי תחושת החמצה.

נתחיל עם הדברים החיוביים. "שומרי הגלקסיה חלק שני" הוא סרט מהנה וכיפי בהרבה מחלקיו. מסצנת הכתוביות הנהדרת בהתחלה אשר הכניסה את הצופים לעולם ולדמויות שהם מכירים טוב כל כך, דרך מרדפים מרהיבים ברחבי הקוסמוס, הסרט בחלקים נרחבים שלו כיפי מאוד לצפייה. רוב השחקנים  נותנים למעריצים הרבה ממה שהם נהנו ממנו בסרט הראשון. פיטר קוויל עדיין שחצן חלקלק, רוקט עדיין מניאק, גאמורה היא המתנקשת המכסחת שלמדנו לאהוב, יש תחושת מוכרות נהדרת כשנכנסים לסרט. אך ברגע שהעלילה מתחילה לנוע צצות הבעיות.

 

בניגוד לסרט הראשון, הנרטיב מונע על ידי אינטראקציות שונות בין חברי הקבוצה ורגעים אישיים יותר. נראה שג'יימס גאן הגיע חדור מטרה ללמד את הצופים על הרקע של כל דמות ולהיכנס אליה לעומק, הבעיה העיקרית שזה מגיע על חשבון הסיפור ובשלב מסוים נראה כי התסריט פשוט זורק לנו ערכי ויקיפדיה על כל אחת מהדמויות. בסרט הראשון למדנו על כל דמות מה שאנו צריכים לדעת תוך כדי התקדמות העלילה, כאן העלילה מפנה את מקומה למונולוגים ארוכים, רגעי פיתוח דמות ישירים וחסרי מקוריות. בסרט בו אין עלילה מרכזית אחת, אלא שתי עלילות(ויש האומרים יותר) את פיתוח הדמויות יש לשלב כאלמנט פיתוח העלילה קדימה ולא להשאירה במקום. לזכותו של ג'יימס גאן ייאמר שכל דמות קיבלה את הבמה להראות את הצדדים הרגשיים שלה וזה מכובד מאוד, אך לאחר 30 הדקות הראשונות שהתחילו בקצב מסחרר הסרט צעד במקום לאורך המערכה השנייה.

למרות הניסיון לפתח צדדים שלא הכרנו בדמויות חלקן הרגישו מאוד לא אותנטיות לקונספט הראשוני אליו נחשפנו בסרט הראשון. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא דראקס. דראקס הוצג לנו בסרט הראשון כרוצח חסר רחמים, אשר כל מחשבותיו סובבות סביב הריגת רונאן ות'אנוס והנקמה על מות משפחתו. בסרט ההמשך לא פגשנו את הדראקס הזה אלא קיבלנו דראקס שמעדיף לעסוק בבדיחות פרקטיות ולהעליב אנשים בצורה המגעילה ביותר שניתן לחשוב עליה. פעם אחרונה שראינו את גאמורה, היא גנבה את אחת מאבני האינסוף מת'אנוס (היישות הכי חזקה ונקמנית ביקום).מ-2012 אנחנו יודעים שת'אנוס הוא הנבל הגדול של ה-MCU, הוא הולך לאסוף את כל אבני האינסוף, הוא הולך להלחם בכל גיבורי מארוול והעובדה שגאמורה מחבלת לו בתכנית הזו מקבלת התייחסות מינימלית אם בכלל בסרט ההמשך. אומנם גאן אמר שהסרט יהיה ברובו מנותק מהמשכיות היקום הקולנועי של מארוול, אבל כהמשך לסרט הנעוץ בלב ליבו של הסיפור המתמשך ב-MCU, זה מחייב התייחסות. נראה שהדמות היחידה שקיבלה רבים עמוקים וניתן להסתכל עליה באופן שונה מבעבר היא יונדו (שהיה נהדר).

 

בסרט הראשון של שומרי הגלקסיה, כמו כל סרט מאולפני מארוול, הומור היה חלק בלתי נפרד מהתסריט, הבדיחות היו מעודנות שבוצעו בצורה נהדרת והרגישו אורגניות אצל הדמויות. בסרט ההמשך, על כמה שחלק מהבדיחות היו מהנות, הרבה מהן הרגישו מאולצות ומאוד ישירות. במערכה השלישית בה עתיד הגלקסיה עומד על הכף, ישנן כמה דקות של בדיחות שעל פניהן מצחיקות אך גרמו לי להתנתק מהסרט ולשאול "האם זה באמת הדרך להתנהג כשהיקום עומד לקרוס?". היופי של הסרט הראשון הוא השילוב המנצח בין דרמה, להומור ואקשן אפי, בשני לעומת זאת נראה שגאן ניסה להבליט את ההומור ולא באופן מתוחכם. לצערי זה בא על חשבון אלמנטים אחרים בסרט ואפילו על חשבון הדמויות (ראה ערך דראקס).

 

בכל פעם שיוצא סרט MCU חדש אני תוהה האם הנבל ישבור את קללת הנבלים החלשים של מארוול. היחידי שהגיע קרוב לכך היה רונאן בסרט שומרי הגלקסיה הראשון (לוקי לא באמת נבל והוא לא היה מוצלח במיוחד). לצערי הסרט הזה לא שובר את הנוסחא ונבל הסרט מצליח לשמור על בינוניות ואף מתנהג כנבל בונד לאורך חלק משמעותי מהסרט.

חשוב לציין ש"שומרי הגלקסיה חלק שני" הוא סרט מהמם לצפייה. ברצינות, תלכו לראות אותו באיימקס. הכוכבים החדשים, היצורים והדמויות שמצטרפים לצוות, המרדפים העוצרי נשימה הם בהחלט ראויים לאוסקר על האפקטים. הפסקול בסרט הוא לא רע בכלל בהתחשב בעובדה שהיום אנחנו יודעים מה נקבל וזה ראוי לציון. מבחינה טכנית הסרט באמת עומד כאחד הסרטים היפים ביותר שיצאו ממארוול בשנים האחרונות.

למרות המגרעות שלו ויש לא מעט, "שומרי הגלקסיה חלק שני" הוא סרט כיפי אם לא חושבים עליו יותר מידי. הרבה בדיחות והומור הגיעו על חשבון הדרמתיות והאפיות והניסיון לפתח משמעותית את כל אחת המדמויות בקאסט הפך את הסרט להיות בעל קצב מוזר ולא אחיד. כפי שקרה עם סרטי הנוקמים, נראה שהרצון להתעלות על סרט ראשון מעולה יצר קצת באלגן בסרט החדש וניתן רק לקוות שהחלק השלישי בסדרה יחזיר את הפרנצ'ייז לגדולתו.

 

Comments

comments

עופר זעירא
סטודנט מתל אביב, מתחיל ומפסיק לסירוגין תהליך גמילה מקומיקס יותר מ- 5 שנים בטענה כי "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה".