Guardians of the Galaxy Vol. 2 – ההמשך המצופה מדי

במאי: ג'יימס גאן || שחקנים: כריס פראט, זואי סלדאנה, דייב בטיסטה, קורט ראסל || אולפנים: MARVEL Studios || שנת יציאה: 2017

לפני 3 שנים, בגלקסיה די קרובה, שומרי הגלקסיה הוכיחו שבמארבל הכל אפשרי- הרפתקת מד"ב למהדרין? מזויקה קיטשית נוסטלגית? עצים ודבובונים מדברים? הכל הולך עם לא מעט הומור ואקשן מפוצץ! אז מארבל כבר היו אולפן עוצמתי, אחרי שומרי הגלקסיה הראשון- מארבל היו אולפן שלא נכשל. ארבעה סרטים אחר-כך מארבל מביאים את ההמשך המצופה עם כל הלהקה בניסיון לגרום לברק להכות פעמיים.

שומרי הגלקסיה חלק 2 בונה באופן ישיר על הראשון. רוב הדמויות חוזרות במלוא הדרן לחשוף לעומק את כל מה שלא הספיקו בראשון.
שומרי הגלקסיה הם כוח בין גלקטי שכולם כבר יודעים עליו, ומוכנים לשלם עבור שירותיו. סטאר לורד (כריס פראט), גאמורה (זואי סלדונה), דראקס (דייב בטיסטה), רוקט (בראדלי קופר) ו(בייבי) גרוט (וין דיזל) הבינו שכנראה כדאי להם להישאר ביחד ולהמשיך בהרפתקאות. בעבודה האחרונה שלהם עולה סיבוך (טוב, רוקט גונב בטריות עוצמתיות ויקרות וסוג-של קדושות, אבל היי- הם היו שמוקים!) ושומרי הגלקסיה נמאצים בסכנה שוב. אחרי התקפה אימתנית מפני הצי של "הריבונות" החללית של סטאר לורד נהרסת כליל. הם כמעט היו מתים אם איגו, הידוע גם כ"כוכב החי" לא היה מציל אותם; אה כן, והוא אבא של פיטר קוויל הידוע ברחבי הגלקסיה כסטאר לורד. מהר מאוד הקבוצה מתפצלת לשניים כשחצי נוסע עם איגו לחקור את המורשת של פיטר קוויל והיתר נשארים מאחור- וכמובן נכנסים לסדרה של צרות משלהם.

בעוד שחשוב להעריך את העובדה שסרט ההמשך של גארדיאנז לא נפל לקלישאת ההמשך הידועה (בה חברי הקבוצה פשוט מתחילים לריב אחרי שהם מתחברים לראשונה בסרט הקודם) הוא גם לא מוצא להם משהו חשוב מדי לעשות במקום. הסרט מאוד נשען על אינטרקציה בין דמויות, קונפליקטים מאוד אישיים, ולנסות לחשוף את הדמויות ככה. אף אחת מהדמויות לא באמת רעה (יונדו ונבולה שהיוו איום מרכזי בסרט הקודם מצטרפים הפעם לצד של הטובים). זה משאיר אותנו עם סדרת אינרטקציות מהנות מאוד ומלאות בשנינויות, אבל הן חסרות פעולה משמעותית לעלילה.
דווקא האינטרקציה בין הדמויות המשניות יותר היא המהנה ביותר, ובהחלט מוקד המשיכה של הסרט. העימותים בין רוקט ליונדו, נבולה וגאמורה, וכל אינטרקציה של כל דמות עם דראקס מראה את הקסם המקורי של הדמויות. האינטרקציה של פיטר קוויל ואבא שלו היא הכי לוקה בחסר, וחבל פשוט שהיא העלילה המרכזית.
האיום הגדול לגלקסיה (כי צריך כזה) מתגלה בשלב מאוחר מאוד בסרט, כמעט כאילו נזכרו בשלב מאוד מאוחר שצריך כזה. אין שום דבר רע בלתת לדמויות להנות על המסך, זה מה שבאנו לראות. גארדיאנז 2 בהחלט מבדר ומהנה, מצחיק ומלא בסדרת סצינות כיפיות ביותר, אבל הן לא מצליחות להתחבר בצורה אחידה לכל אורך הסרט.

סרט ההמשך לא יוכל בחיים להיות כמו הסרט הראשון, לא בצורה מספקת לפחות, וזו אולי הבעיה של חלק 2. הרבה אנשים דיברו על גורם ההפתעה של גארדיאנז הראשון הרוויח ממנו, ואולי אנשים באמת הופתעו לטובה, אבל בסופו של דבר הוא פשוט סיפק את הסחורה שהובטחה כבר מהטריילרים- פשוט ברמה ממש משמ גבוהה. עכשיו גארדיאנז השני היה צריך לענות על אותן ציפיות ולהתעלות עליהן, מה שלא תמיד עובד בשבילו.
אחד מהקסמים המקוריים של הסרט הראשון היה הפסקול, שמהר מאוד לא משתווה לקודם (על אף שהוא תומך בסצינת פתיחה מהממת, אך בשאר הוא מחסיר). ההומור ממשיך, אבל הוא כמעט מרכזי מדי ובהחלט מודע לעצמו. כל אלו גוררים ישר השוואה מתבקשת לסרט הראשון, "המקורי" ולא באמת מאפשרים לשומרי הגלקסיה חלק 2 לעמוד בזכות עצמו.
זו אולי הבעיה הגדולה ביותר של סרטי מארבל כיום- ההמשכיות והלכידות שביססו את ההצלחה של האולפן בהתחלה מהווים להם כעת מכשול. מצד אחד הם רוצים לשדר ההמשכיות והאחידות שמזוהה עם המותג שלהם, מצד שניהם צריכים להמשיך לחתור קדימה. בניסיון המתמיד לשחזר את ההצלחות הקודמות, נראה שמארבל כבר לא מתרכזים בלחדש את סרטי גיבורי העל כמו שהם עשו בסרטים החלוציים שלהם.

שומרי הגלקסיה חלק 2 הוא לחלוטין סרט מבדר, מהנה ויפיפה בטירוף (אולי אחד מהסרטים הכי יפים של מארבל עד עכשיו). האם הוא מבדר כמו הראשון? לא, אבל זה לא גורע מהסרט בפני עצמו. חלק 2 מביא לנו עוד הרפתקאה של שומרי הגלקסיה, ומוזר שאנחנו יכולים לקחת את זה כמובן מאליו. חלק 2 אולי לא יהיה "הסרט הכי טוב שראיתם בחייכם" אבל הוא לא צריך להיות. מה שכן- הוא בהחלט חוויה קולנועית נפלאה.

Comments

comments

אביב ציפין
כותב וצייר קומיקס, ממייסדי עלילון.