Marvel Legacy – המשחק עוד לא התחיל ובמרוול כבר הפילו את הכדור

בחודש ספטמבר מתחיל האירוע / ריבוט / וואטאבר ליקום של מרוול: Marvel Legacy #1 שיכתב ע"י ג'ייסון אהרון ויאוייר ע"י אסאד ריביק ותלווה בעשר חוברות חד-פעמיות בשם Generations שיפגישו גרסאות שונות של אותו גיבור (פיטר פארקר ומיילס מוראלס הספיידרמנים, סאם וילסון וסטיב רוג'רס הקפטנים אמריקה וכו').

ל- Legacy יש צוות מצויין, אהוב הקהל והמבקרים; יש עלילה בסיסית מטורפת (במובן הטוב של המילה), על קבוצת גיבורי העל הראשונה בהיסטוריה של האנושות; והיא מכריזה על שינוי ביקום של מרוול שמדמם קוראים באופן קבוע כבר שנה וצמא לכיוון חדש. אז הכל נראה, על פני השטח, מבטיח. עד שמתסכלים טיפה לעומק.

Marvel Legacy #1 עולה 6 דולר (5.99 – אבל זה לא שאתם מקבלים את האגורה הזו בחזרה) ל-64 עמודים. לשם השוואה כאשר DC אתחלו מחדש את היקום שלהם עם DC Rebirth לפני קצת יותר משנה הייתה להם חוברת של שמונים עמודים שעלתה רק 3$. אי אפשר להאשים אותי בחיבה מיותרת ל- DC Rebirth, מצאתי את הסדרה מביכה מבחינה סיפורית ומעליבה מבחינה מוסרית, אבל אי אפשר להכחיש שהיה מדובר באקט עצום של בטחון עצמי: בהתחלת היקום שלהם מחדש בצורה הזו, בענק ובזול, הם סימנו לקוראים שיש להם מוכנות להשקיע בהם לטווח הארוך – שהם מאמינים כל כך בהצלחה העתידית שלהם שהם מוכנים לשאת את ההפסד החד פעמי על החוברת הזו כי הם יודעים שתרצו לחזור למה שהם מציעים.

גם אם הקורא לא מודע לכל הגורמים האלו הוא עדיין רואה חוברת של שמונים עמודים בשלוש דולר בלבד – יחס מחיר פר עמוד שלא נראה בתעשיה מאז שנות השבעים. והביטחון העצמי הזה, מבחינה כלכלית, התגשם בריבוע: זה לא רק שהמכירות של DC עלו באופן כללי, תחושת האחדות של היקום שלהם והאמון של הקוראים בו עלו – מאז האירועים של Rebirth DC עוד לא ביטלו סדרה רצה אחת.

מרוול, לעומתם, לא מסוגים לשמור אפילו על הסדרות הגדולות-לכאורה שלהם על המדף: שני סדרות הספין-אוף מ- Black Panther של טה-נאיסי קוטס שהשוקו בהרבה רעש וצלצולים (אחד מהם עם המבקרת והכותבת הפופלארית רוקסאן גיי, שיש לה קהל נאמן שמרוול היו שמחים להניח עליו את היד) בוטלו תוך שש חוברות או פחות. אפילו הכותרים שלהם שמציגים דמויות מוכרות עם יוצרים "גדולים" עליהם מרחפים בסביבות 30,000 עותקים בחודש (וממשיכים לרדת) – אם Iron Manשל בראיין מייקל בנדיס לא מצליח למכור, אז מה כן?

בזה שהם בוחרים להתחיל את הכיוון החדש שלהם עם עוד חוברת יקרה יתר על המידה מרוול מאותתים לקהל שבעצם כלום לא השתנה: אין להם שום ביטחון ש- Marvel Legacy יביא קוראים חדשים, או אפילו יחזיר את הקוראים שהם איבדו בשנים האחרונות; כל מה שהכותר הזה יעשה זה לסחוט כמה שאפשר מהקוראים הקיימים שעדיין מוכנים לשלם את הסכומים האלו. תוסיפו לזה את עשר החוברות של Generations שעולות "רק" חמש דולר כל אחד וההבדל לא יכול להיות ברור יותר – כדי להיכנס לתחיה המחודשת של DC אתם צריכים להוציא 3$, כדי להיכנס לתחיה של מרוול אתם צריכים לשלם 56$! עם כל החוברות הללו נראה גם שההכרזה שלהם שאחרי Secret Empire (ש, אגב, עדיין מתפרסמת בחודש ספטמבר) לא יהיו יותר קרוסאוברים היא לא רצינית במיוחד.

זה הולך בניגוד לכל הגיון שיווקי שאני מכיר: כשאתה פותח מסעדה חדשה אתה עושה את אירוע הפתיחה כמה שיותר זול במטרה למשוך עליך הרבה לקוחות – אתה רוצה שכמה שיותר אנשים יטעמו מהאוכל שלך, יבינו עד כמה שהוא טעים ויחזרו בעתיד לארוחה שניה ושלישית. מרוול מתנהגים כמו בעל מסעדה שיודעת שמשרד הבריאות יסגור אותה תוך חצי שנה אחרי שיתגלו עכברים במטבח אז עדיף להרוויח כמה שאפשר לפני שכולם בורחים.

מרוול, לפי ההערכות שמתפרסמות הן באתרי ניתוח כמו The Beat והן בנתונים יבשים של חנויות כמו Big Bang Comics, נמצאים בנפילה חופשית של מכירות – ובדרך כלל זה סימן שמשהו צריך להשתנות. Secret Wars , האירוע האפי שאתחל מחדש את היקום שלהם, היה לפני פחות משנתיים – אתה לא עושה משהו בסדר גודל דומה כל מהר שוב אם אתה לא נמצא בפאניקה מסויימת. רק שבמרוול לא משנים כלום – האנשים שעובדים על האירוע הזה הם אותם האנשים שעובדים גם ככה על הכותרים הרצים: זה לא משנה מה דעתי על ניק ספנסר ככותב של קפטן אמריקה, מה שמשנה זה שלמרות ש – Legacy / Generations אמור לסמן איזושהי נקודת מפנה בעצם אנחנו מקבלים עוד מאותו דבר. עוד ג'ייסון אהרון, עוד ניק ספנסר, עוד בראיין בנדיס…. כולם על כותרים שהם כבר כותבים בכל מקרה.

נוסף על כך זה משווק בצורה כזו שזה מוחק את הכותרים של החברה שבאמת נראים כאילו הם יכולים להביא קהל חדש – Runaways של ריינבו ראול וקריס אנקה לדוגמה. מספר אחד החדש של הסדרה מושק, גם כן, בספטמבר: ראוול היא כותבת ספרי נוער מגה סופר אולטרה דופר פופלארית – הקהל שלה הוא צעיר וחנוני ובדיוק סוג האנשים שיכולים להיכנס בכיף לעולם של קומיקס גיבורי העל…. אבל מרוול קוברים אותו בין שש חוברות אירועים שיוצאות באותו החודש. זו בדיוק הסיבה ש – World of Wakanda נפל כל כך מהר – מרוול מציפים את השוק (באוגוסט יש יותר משבעים חוברות של יקום מרוול, בלי לספור את כותרי מלחמת הכוכבים או דברים של דיסני) ואז מתפלאים שהכל נופל ביחד.

היו ימים שהם יכולת "לקרוא את כל היקום של מרוול" על בסיס חודשי – אבל אתה צריך להיות ביל גייטס כדי לעשות את זה בימינו, או פשוט לעבור ל- Marvel Unlimited (שזה דבר שהחברה לא רוצה שנעשה בלעדית), וגם אם אתה עושה את זה זה לא משנה כי לשום דבר אין משמעות מעבר לחצי השנה הקרובה. אירועים ש"ישנו את ההמשכיות של היקום לנצח" מתפרסמים וכולם שוכחים מהם עוד לפני שהדיו על ההודעה לעיתונות מתייבש. מישהו בכלל זוכר את Original Sin? מרוול משוכנעים שמס' 1 אחד הוא תמיד נקודת כניסה לעוד קוראים – אבל הם מפספסים את העובדה שכל סוף של סדרה הוא גם הזדמנות של קוראים ישנים לקפוץ מהספינה ולא לחזור.

 

שוב, תשוו את זה למה שקורה ב- DC כרגע. זה לא רק שהאירוע הנוכחי שהם מפמפמים בלי הפסקה, Metal, מעורר התלהבות אמיתית מהקוראים (קראתי את הפרולוג ולא אהבתי אותו במיוחד אז זה בטח לא עניין של טעם אישי). הם גם מצליחים לעורר עניין עם Batman #25 – ההתחלה של קשת סיפור חדשה בשם The War of Jokes and Riddles – כי הם משתמשים בדמויות מפורסמות (כמו הג'וקר) שהם בכוונה השאירו בצד בשנה האחרונה, בונים לאט את הסקרנות של הקוראים. מרוול פשוט לא סבלניים מספיק לבניה איטית – ההצלחה חייבת להיות מיידית, כותר או מוכר טוב או מבוטל מיידית (אם חוברת מבוטלת בגיליון מספר 6 זה אומר שכבר כאשר יצאה החוברת השניה הוחלט על הביטול). The Walking Dead רצה שנים בתחתית הטבלה לפני שהצליחה לבנות קהל ועכשיו היא מוכרת פי שניים מחלק ניכר מהכותרים המיינסטרימיים, אם זה היה מתפרסם אצל Marvel הסדרה הייתה נעלמת תוך חצי שנה ואף אחד לא היה זוכר שהיא התקיימה.

אני לא כותב את כל זה כי אני רוצה שמרוול יכשלו – אני לא אוהב את מה שהם מפרסמים, ואני ממש לא אוהב את הדרך בה הם מתנהגים, אבל הקיום שלהם חיוני להמשך קיום השוק והחנויות: אם מרוול נופלים עכשיו יש סיכוי לא רע שהם יקחו איתם את Dark Horse, Image, Boom, Aftershock והרבה חברות קטנות ומוצלחות. אני רוצה שהם יהיו טובים יותר ,אני רוצה שהם יהיו מצליחים יותר – כי מיינסטרים חזק מחזק גם (בתיאוריה) את השוליים של התעשיה. אבל מנקודת המבט שלי לא נראה לי שהם למדו את הלקח הנכון מההצלחה המחודשת של DC.

 

Comments

comments

תום שפירא on Facebook
תום שפירא
אני כאן כדי לבקר קומיקס וללעוס מסטיק. ונגמר לי המסטיק.

תגובה אחת בנושא “Marvel Legacy – המשחק עוד לא התחיל ובמרוול כבר הפילו את הכדור”

סגור לתגובות.