This Week in Gotham 8.8.17

טור שבועי שמבקר חלק מחוברות ה Bat Family  (יש פשוט הרבה יותר מדיי) הביקורות עלולות להכיל ספוילרים, הקריאה היא על אחריותכן בלבד.

הפעם: אפשר להוציא את גרייסון מספייראל אבל לא ניתן להוציא את ספייראל מגרייסון ובגות'האם מלחמת הבדיחות והחידות ממשיכה לגבות קורבנות רבים:

Nightwing #26- Spyral part 1

Writer: Tim Seeley.

Artist: Javier Fernandez.                                                         

Num of pages: 25.

Price: 2.99$

הכל הולך דיי רע מבחינת דיק גרייסון, אחד האויבים הכי גדולים שלו הצליח להערים עליו. הקשר הזוגי המשמעותי שלו נגמר. חבר/ שותף שלו נרצח בצורה מסתורית, כל זאת כאשר ניסה לעלות על עקבות הקבוצה שמביאה נשק מאוד מתוחכם לבלודהייבן.

זאת בעצם נקודת הפתיחה של קשת הסיפור החדשה בנייטווינג (כנראה האחרונה לפני הצירוף של נייטווינג לאירוע הקיץ מטאל.) והיא מתחילה דיי בפיצוץ, כלל הדמויות עוברות איזשהו משבר במהלך החוברת, בין אם מדובר במשבר גדול או קטן נדמה כי להכל יש השפעה.

גרייסון, המתמודד עם תמורות מאוד גדולות בחייו, הן בפן המקצועי והן בפן האישי. זוכה לביקור משותפה ישנה חדשה אשר מכניסה אותו בסחרור להתעמתות עם העבר הלא רחוק שלו כסוכן חשאי (למי שלא זוכר או לא יודע גרייסון היה סוכן חשאי באירגון הצללים ספייראל [או בעצם סוכן כפול כי הוא היה משותל שם…זה מספיק מסובך סמכו עליי] בריצת גרייסון כחלק מיקום הnew 52). חלק מהביקורת כלפי התחלת הסדרה הזאת, לפחות מבחינתי, הייתה שטים סילי ניסה לחקות את תום קינג, כך שלא קיבלנו טייק חדש לדמותו של נייטווינג אל את דיק גרייסון מתנהג עדיין כסוכן חשאי פשוט עם חליפה שונה. מאז עבר קצת זמן ואולי עכשיו לאחר שנה הדמות הבשילה כדי לאפשר לה סיפור בו היא מתמודדת עם אותו אירגון צללים אליו היא השתייכה.

הפעם זה מרגיש כאילו נייטווינג מתמודד עם ספייראל ולא גרייסון, הדברים שהדמות עברה במהלך השנה והחתימה שהצליח סילי להותיר נמצאים גם פה. דיק כבר לא קליל ומצחיק הוא יותר אפל אפילו כועס, הוא הרבה יותר נוטה להתפרץ והרבה יותר אפל ומתוחכם, הוא נושא על גבו מטען מאוד כבד שרובו מורכב מכישלונותיו האחרונים. הכימיה שלו עם הלנה (aka huntress) שונה מהכימיה שהייתה להם בגרייסון, המפגש פחות קליל הם הרבה יותר חדורי מטרה ונראה כי גרייסון לא באמת נהנה משיתוף הפעולה הזה. אך אולי בגלל השוני הזה זה עובד ומעניין לראות לאן זה יתפתח.

סילי מצליח לשלב ברקע לסיפור הראשי גם סיפורים צדדים של דמויות משנה, בין אם מדובר באותם נערים שהם אקס נבלים או אפילו בשון בת הזוג לשעבר של גרייסון. כולם מושפעים מהאירועים האחרונים כך שהתגובות שלהן גם שונות וגם מעניינות. יש הרבה מאוד צער בחוברת וגם תחושה של בגידה. הבגידה ששון חווה מהמנטורית/שותפה שלה לשעבר וגם באופן כללי הבגידה שגרייסון חש מהלנה, הגיוני כאמור שבגידה תהיה מוטיב עיקרי בסיפור בו מתעסקים בארגון ביון.

חאבייר פרננדז אמן ותיק הוא מצליח לקלוע בכמעט כל עמוד וכל פאנל, ההצללות והבעות הפנים נותנות לדמויות נופח אפל. מנעד הרגשות שהאמן הזה מצליח להביא הוא מאוד גדול בשל השימוש הנהדר שהוא עושה במשחקי הצללה ובבניית הסצינה. סה"כ האמנות הייתה מרהיבה.

לסיכום, התחלת סיפור מאוד טובה, זה אולי רק ראוי לראות לאיזה כיוון זה יתקדם, מעניין גם לראות כיצד פסיפס הדמויות ברקע יתפתח עם התקדמות העלילה. מומלץ מאוד.

Batman #28: War of Jokes and Riddles part 3

Writer: Tom King.

Artist: Clay Mann                                                                       

Num of pages: 22

Price: 2.99$

העיר גותהאם כולה היא שדה מלחמה גדול במלחמה שהתחילה אך נראת רחוקה מאוד מלהסתיים. במצב הזה כל צד שולט בחצי מהעיר כאשר המפסידים הכי גדולים הם הקורבנות בנפש. למרות כל זאת עדיין נדמה כי באטמן לא מתערב.

יש משהו מאוד מעניין בצורת הסיפור של הסיפור הזה. היא מסופרת על ידי מספר בעתיד שנזכר באירוע משמעותי שהתרחש בעבר. דבר זה הופך אותו למספר יודע כל (כי הוא הרי כבר חווה את זה), אך זה גם נותן לקורא לקבל איזושהי פרספקטיבה במבט לאחור שלא הייתה יכולה להתקבל אם המספר היה פשוט מתעד את האירועים בצורה חיה בהווה. הכלי הזה מאפשר גם לנו הקוראים למתוח איזושהי ביקורת על דמות הגיבור.

המלחמה הזאת בהחלט גובה מחיר כבד, היא רק התחילה וכבר עשרות בני אדם נטבחו על ידי אנשי הרידלר או אנשי הג'וקר, זה לא משנה הכאוס חוגג. אחד האנשים הכי חשובים שנעדרים מהסיפור הזה הוא באטמן, הרי הוא אמור להיות הגיבור, המגן של גות'האם אבל איפה הוא לעזאזל? זאת אולי השאלה המרכזית שלדעתי תום קינג מנסה לגרום לקורא לשאול. במהלך כל התיעוד של המלחמה הזאת עד לחוברת הזאת התפקיד של באטמן היה סביל במקרה הטוב, לא הייתה לו כמעט יוזמה וזה הרגיש מאוד חסר אונים אל מול אי הסדר המשתולל פה בחוץ. האם לבאטמן אין תוכנית? האם הוא אובד עצות?

דווקא ג'ים גורדון מקבל תפקיד הרבה יותר מרכזי בסיפור, הוא יוזם מפגש עם ראשי 2 המחנות ולאורך מספר עמודים אשר מסתיימים בעמוד כפול מרשים אנחנו למדים שוב על הניגודיות בין שני הניצים. אנחנו למדים גם כי הדרישה של שני הצדדים זהה שניהם רוצים את איש העטלף, רק שהוא קצת ממאן להופיע.

באטמן מחליט להתערב רק לקראת סוף החוברת הזאת, כאשר הוא מרגיש כי הגיעו מים עד נפש, קינג מצליח ליצור באטמן הרבה יותר רגיש ממה שקודמיו יצרו. באטמן של קינג למרות מגרעותיו הרבה יותר מחובר לצד הרגשי שלו. הוא הרבה יותר אמוציונלי, רגיש ולפעמים קל ראש. הוא פועל מהבטן לא תמיד בשיקול דעת. חוסר האיזון הזה הוא בדיוק כמו המלחמה בין הג'וקר לרידלר, בין הכאוס לסדר בין הרציונלי והאי רציונלי זה בא לידי ביטוי בצורה הכי טובה דווקא בפעולות של באטמן (אין זה מפתיע שדדשוט [ששיך למחנה ג'וקר] חוטף [תרתי משמע] את מלוא זעמו היש לומר על גבול הפסיכוטי של באטמן).

מיקל ג'נין חוזר אחרי העדרות של חוברת אחת והוא חוזר בגדול. סצנות מפוצצות ודפים כפולים ממש מריהיבים. האמונות מצליחה לייצר ולהגביר את השוני בין 2 הדמויות העומדות אחת כנגד השנייה. המלחמה הזאת אולי עקובה מדם אך היא בהחלט נראת טוב.

הסיפור הזה ממש טוב, כל פרק בו הוא מלאכת מחשבת. יש בו עירוב של zero year ו no men's land , אך עם טביעת אצבע מאוד מרשימה של תום קינג. אני מאוד אוהב את מה שקינג עושה עם הדמות, את הלקיחה שלה למחוזות חדשים וחקירה של ברוס וגם של באטמן מבחינה רגשית בצורה בה לא נתקלתי לאחרונה. מאוד מעניין אותי לראות איך הסיפור האפי הזה ימשיך בנתיים אין לי דרך להמליץ על זה יותר.

זה הכל לשבוע הזה נתראה בשבוע הבא.
נהנתן/ם? סבלתן/ם? נשמח לשמוע על כך בתגובות .

Comments

comments

Roy Tabak
סטודנט מת"א, קורא קומיקס נלהב מילדות, מעריץ את באטמן ואלן מור. מחבב פחות את סקוט סניידר. כותב בעלילון וחלק מן הפודקסט הקלאסי קלאסיקומיקס