יום קומיקס חדש! 9.8.2017

כל יום רביעי החנויות (הפיזיות והדיגיטליות) מתמלאות מחדש בכל טוב ובמדור הזה אנחנו הולכים לנסות לעזור לכם לברור את המוץ מהתבן.

אז בלי להרחיב בדברים בואו נראה מה השבוע מציע לנו…

Mister Miracle #1

כתיבה: טום קינג, אמנות: מיטצ' גראדס, הוצאה: DC

החוברת מספר אחד של השבוע, בלי הרבה ספק, היא הגרסה המחודשת לדמות הקלאסית הזו של ג'ק קירבי – סקוט פרי, מיסטר מיריקל בשבילכם, הוא אמן ההמלטות הגדול ביקום: כישרון שהוא פיתח בנסיון לברוח מהאבא המאמץ שלו – אל הרשע דארקסייד (ואתם חשבתם לברוח מהבית כשאבא אסר עליכם לשחק ב Call of Duty עם חברים).

כמו מרבית הדמויות שפותחו כחלק מזיכיון האלים החדשים (New Gods) בשנות השישים הדמות זכתה לאין ספור תחיות מחודשות שברובן כשלו לעדכן את הקסם המאוד ספציפי של קירבי (היחיד שהתקרב הוא גרנסט מוריסון שכתב מיני-סדרה של של ארבעה חוברות שעסקה לא בסקוט פרי אלא בממשיך דרכו העלום). אבל אולי הפעם יש סיבה לפתח ציפיות: העובדה שמיטצ' גארדס יודע לצייר רחוקה מלהיות חדשות מרעישות (אם כי יהי מעניין לראות איך הסגנון המאוד ריאליסטי שלו מתאים עצמו לדמות כזו פנטסטית), ולכן רוב תשומת הלב ממוקדת על הכותב טום קינג שחווה עליה מטוארית בשנתיים האחרונות עם סדרה של יצירות אלטרנטיביות (Omega Men, Vision) שהדהימו את הקוראים והמבקרים.

קינג אמנם איכזב קצת לאחרונה עם הרצת הבאטמן שלו אבל אפשר לקוות שמדובר בשילוב של דמות שהיא אייקונית מכדי להתעסק איתה באופן מעניין כפי שהוא עשה עם דמויות יותר משניות ובעובדה שמדובר בסדרה בלי סוף מוגדר (עד עכשיו קינג עבד בעיקר על יצירות קצרות של עד 12 חוברות) – Mister Miracle מיועדת לרוץ 12 חוברות ונקווה שהיא תצטרף למדף לצד יצירות המופת האחרות שלו (הביקורות המוקדמות של אתרים כמו AVClub בהחלט מעודדות).

 

Inhumans: Once and Future Kings #1

כתיבה: כריסטופר פריסט, אמנות: פיל נוטו, הוצאה: Marvel

בואו נודה באמת: ה- Inhumans לא רק יצאו לנו מכל החורים אלא גם קדחו כמה חורים חדשים בדרך החוצה מהגוף. ההתעקשות של מרוול לדחוף את הקונספט הזה לכל מקום בתור תחליף לאקס מן פשוט לא עובד – לא מבחינה ביקורתית, לא מבחינה יצירתית ואפילו לא מבחינת מכירות.

בגלל זה כל כך מעצבן אותי שהם עכשיו התחילו לזכור לזרוק על המותג הזה כשרונות מעניינים שאולי יעשו איתו דברים שקצת חורגים מהשטאנץ (כריסטיאן וורד, סאלאדין אחמד, אל יואינג…. כולם עובדים עכשיו על כותרי Inhumans במה שאני מגדיר כאיחור מזעזע, לקהל לא יהיה אכפת כרגע אם קירבי יחזור מהמתים לכתוב ולצייר את הסדרה). וזה חבל כי הקונספט של המיני-סדרה הזו בכלל לא רע.

מה שיש לנו פה זו סדרת פלאשבק – סיפור עלייתו לגדולה של בלק בולט ושל המפלה הנוראית של האח המרושע שלו מקסימוס (בברור כהכנה לסדרת הטלוויזיה הקרבה שמקבלת הקרנות בכורה באיימקס). הכותב הוא כריסטפור פריסט שהוכיח בעבר שהוא מאוד בלכתוב משפחות מלוכה מסוכסכות של חברות מרוחקות ומתקדמות (Black Panther שלו היא עדיין ההרצה הכי טובה על הדמות) ופיל נוטו הוא אמן מצויין באופן כללי. זה צוות שמושך תשומת לב לא משנה מה הוא עובד עליו – הלוואי רק שלא הייתי עייף כבר מעצם הרעיון.

 

Redlends #1

כתיבה: ג'ורדי בלייר, אמנות: ונסה דל ריי, הוצאה: Image

סדרת אימה חדשה על קבוצת מכשפות שמשליטה טרור בעיירה קטנה בפלורידה. מסוג הדברים שצריך למשוך תשומת לב אוטמטית רק בגלל זהות היוצרים: ג'ורדי בלייר קופצת לראשונה מאחורי מכונת הכתיבה אחרי שנים בתור אחת הצבעיות הכי מוערכות / עסוקות בתעשיה ו-וונסה דל ריי (Scarlet Witch) הראתה בשנים האחרונות שהיא מהאמניות הצעירות הכי טובות בתעשיה – שתי הבעיות העיקריות הן א) תיאור העלילה נשמע גנרי יחסית (אם הייתם אומרים לי שזה ספר של סטיבן קינג שמישהו מצא במגירת הטיוטות שלו הייתי מאמין) ב) העובדה שאנחנו מוצפים כרגע במספרי אחד חדשים.

עד לפני שנתיים או שלוש פרוייקט כזה היה מלהיב אותי מעצם קיומו אבל זה מרגיש כאילו אנחנו נמצאים באמצע שיטפון של סדרות חדשות – ואם הסדרה לא תופסת אותי כבר מהתיאור שלה (שלא לדבר על חוברת מספר אחד) אני פשוט אעבור לאחד מעשרים הדברים האחרים שמתחילים באותו זמן.

בכל זאת – הביקורות המקדימות חיוביות ונקווה שסיפור יתגלה כיותר מעניין מהדרך בה מפרסמים אותו.

 

First Strike #1

כתיבה: מירגהד סקוט, אמנות: מקס דנבר, הוצאה: IDW

קרוסאובר נוסף בתיבת הצעצועים של IDW – אחרי שהביאו את כל בובות הפעולה מהארגז של חברת האסברו (כוח המחץ והרובוטריקים כמובן, אבל גם דברים פחות מוכרים לקהל הבית כמו ROM ו – Action Man) הם זורקים אותם לסיפור שבו הכוחות של קוברה ("ארגון טרור מרושע שרוצה להשתלט על העולם") מחליטים שכדור הארץ לא מספיק להם והם רוצים להשתלט על סייברטרון.

בכנות: אפילו בתור מפלצת נוסטלגיה עם הערכה מוגזמת לחלוטין לקומיקסים השונים ש-IDW הוציעו בהתבסס על צעצועים משנות השמונים (אני עדיין מתעקש ש – Transformers vs. G.I.Joe של טום סיולי היה צריך לזכות בכל האייזנרים) הדברים האלו מעייפים אותי. הצוות היצירתי סולידי לגמרי אבל התוצר הסופי של כל המפגשים האלו נוטה להיות בטוח וחסר אישיות – קומיקס זיכיון במובן הכי משעמם של המילה.

 

 

My Pretty Vampire 

כתיבה ואמנות: קייטי סקלי, הוצאה: Fantagraphics

בעוד ש- Mister Miracle היא ללא ספק היצירה הכי מדוברת שך השבוע עבדכם הנאמן שם את מרבית תשומת הלב על הרומן הגראפי הזה, הראשון של הכותבת / אמנית קייטי סקלי מאז Operation: Margarine – המחווה שלה לתלמה ולואיז ולסרטים של ראס מאייר.

הפעם היא לוקחת את הסגנון המינימליסטי המקסים שלה לעולם הערפדים עם סיפור צבעוני שמזגז בין קומדיה סקסית לדרמה יותר סקסית עם סיפורה של נערה מוצצת דם ששואפת להשתחרר מההשפעה הכולאת של האח הגדול שלה. עם צבעים בסיסיים וחזקים וקוים חדים זה נראה בדיוק סוג הסיפור שהולם את ההתפתחות האמנותית שלה – יצירה נועזת ולא מתנצלת שמשמתמשת במסגרת של סיפור פנטזיה מודרני לבחון נושאים של מיניות נשית והיחסים בין המינים.

 

Punisher Max Complete Collection TPB Vol. 06

כתיבה: ג'ייסון אהרון, ג'ייסון סטארר ואחרים, אמנות: רונאלד בושי, אסאד ריביק ואחרים, הוצאה: Marvel

Punisher Max Complete Collection TPB Vol. 06

זה לא אוסף נוסף בהרצה האלימה והמדכאת (וטובה) להחריד של גארת' אניס על המעניש. מה שיש לנו פה זה כל מיני סיפורים קצרים שפורסמו בזמנו עם המעניש תחת בית ההוצאה למבוגרים בלבד Marvel Max – וכמו רוב האוספים של סיפורים קצרים סמי-אקראיים מדובר באוסף לא שווה בעליל. יש פה כמה דברים שזכורים לי כמשעשעים (Untold Tales of Punisher MAX שמהצל את המחסור במגבלות דיורג לזרוק אלימות אגרסיבית על הקורא) אבל שום דבר ששווה קניה בפני עצמו.

בלי יד חזקה מדריכה כמו אניס או ג'ייסון אהרון זה כנראה משוה למעריצי המעניש בלבד.

Comments

comments

תום שפירא on Facebook
תום שפירא
אני כאן כדי לבקר קומיקס וללעוס מסטיק. ונגמר לי המסטיק.