יום קומיקס חדש! 11.10.2017

כל יום רביעי החנויות (הפיזיות והדיגיטליות) מתמלאות מחדש בכל טוב ובמדור הזה אנחנו הולכים לנסות לעזור לכם לברור את המוץ מהתבן.

אז בלי להרחיב בדברים בואו נראה מה השבוע מציע לנו…

Dan Dare #1

כתיבה: פיטר מיליגן, אמנות: אלברטו פוקצ'ה, הוצאה: Titan

גיבור המד"ב הבריטי הקלאסי חוזר לעוד סיבוב בעולם הקומיקס. דן דאר הוא טייס חלל בשירות הצי הבריטי בעתיד שבו בריטניה שולטת לא רק בגלים אלא גם ברוחות הקוסמיות. הדמות זכורה לטובה לדור מאוד וותיק של חובבי קומיקס בזכות הסדרה המקורית של של פרנק המפטון משנות החמישים שנחשבת לאחת הקלאסיקות הגדולות של הקומיקס האנגלי ופחות לטובה ע"י דורות אחרים שראו את הדמות מוחזרת לריצות קצרות יותר ע"י שורה של יוצרים שפשוט לא הצליחו לתרגם את הפטריוטיות המיושנת שלו לקהל מודרני יותר (גארת' אניס וגרי ארסקיין היו האחרונים לנסות ולמרות שהמיני-סדרה שלהם הייתה טובה היא לא בדיוק שבתה את לבבות הקוראים).

פיטר מיליגן (Human Target, X-Statix) הוא לא כותב שלוקחים במטרה להציג סיפור הרפתקאות פשוט – תמיד יש משהו ביצירות שלו שחותר נגד הדמויות האייקוניות שנותנים לו לכתוב. לפעמים זה עובד (Shade the Changing Man שלו נחשבת הרבה יותר מוצלחת מהסדרה המקורית של סטיב דיטקו) ולפעמים זה כושל באופן מביך (אף אחד לא ממש בטוח מה הוא ניסה להגיד כשהוא כתב את ה- X-Men); נקווה שנקבל הפעם את מילגן הטוב.

 

 

Ragman #1

כתיבה: אינאקי מירנדה, אמנות: גיליאם מארצ', הוצאה: DC

גרסה מחודשת לגיבור העל הקלאסי הישן של די.סי ששואל את השאלה – מה עם במקום ערימת צמחים סוומפ ת'ינג היה ערמת בגדים, ויהודי. אה כן, יש קשר ישראלי לדמות הפעם – רורי הרפר הופך לרגמן החדש אחרי משימה כושלת במדבר הישראלי (לא כתוב באיזה צד אז אני מחכה בקוצר רוח לגלות האם הספר מוחרם ע"י משרד התרבות לפני שאני מוכן להמליץ עליו).

בכנות – מירנדה הוא אמן סיבר לגמרי אבל ריי פוקס הוא כותב שמסרב, באופן עיקש, להלהיב אותי. מומלץ לאנשים שממש רוצים לראות עד כמה מדוייק יהיו האיורים של הנגב.

 

Three O Clock Club

כתיבה: בוטצ' הארטמן, הוצאה: ארז צדוק, הוצאה: Lion's Forge

אני משתדל לא לדבר יותר מידי לעומק על קומיקס מקומי בגלל שאני מרגיש קרוב מידי לנפשות המעורבות (מה לעשות – הסצנה שלנו קטנה מידי) מכדי לשפוט את היצירה באופן אובייקטיבי.

אז רק נציין שסדרת ההרפתקאות על קבוצה של ילדים שצריכים להציל את העולם ממפלצות שבוקעות משער בין מימדי בלב בית הספר שלהם – כל יום מחדש. הסדרה נכתבה ע"י האנימטור בוטצ' הארטמן (Fairly Odd Parents) ואוירה ע"י האמן המקומי ארז צדוק.

 

Hellboy in Hell Library Edition

כתיבה: מייק מיגנולה, אמנות: מייק מיגנולה ודייב סטיוארט, הוצאה: Dark Horse

סדרת ההדפסות המחודשות בכריכה קשה כבדה מספיק כדי להרוג חתול של Dark Horse מגיעה לסיפור האחרון (באופן כרונולוגי לפחות) של הלבוי – כל עשר החוברות של הסדרה מספרות מה קורה כאשר הגיבור הטיטולארי מוצא עצמו בגהנום ומגלה שרוב האוכלוסיה המקומית ברחה לפני שהוא הגיע. זה לא סיפור על עינוי נצחי, או על הנסיון לברוח מהכלא האולטימטיבי – זה סיפור על נדודים, על נסיון למצוא את המהות של עצמך. זהו ללא ספק הקומיקס של השבוע.

ביקרנו את הסדרה בעבר והיא נשארה עד היום יצירה מרשימה גם לאנשים שהם לא מחובבי Hellboy – גם אם אתם לא תזהו את כל הדמויות הוותיקות ששבות וצצות לאורך הסיפור  וגם אם לא ממש ברור מה בדיוק מיגנולה מנסה להגיד לקוראים, רואים בברור שהוא מחליף כיוון עלילתי באמצע הדרך, תהנו מהאווירה הקודרת המרשימה (הצבעים של דייב סטיוארט אף פעם לא היו טובים יותר ועהפרונות של מיגנולה אף לא חדים יותר) ומסיפור פנטזיה יחודי ששואל – מה קורה לגיבור הקוסמי אחרי שהוא הגשים את גורלו?

 

Absolute Authority Volume 1

כתיבה: וורן אליס, אמנות: בראיין היטצ', הוצאה: DC

אם כבר מדברים על הוצאות מרשימות בכריכה קשה (מבחינת הגדול ו, לצערנו, מבחינת המחיר) די.סי מחזירים השבוע את הסדרה שפתחה את קו מהדורות ה – Absolute שלהם: Absolute Authority אוסף את כל 12 החבורות של סדרת גיבורי העל המהפכנית לזמנה של וורן אליס ובראיין היטצ' ומציג מחדש את האמנות של היטצ' כמו שהיא צריכה להיות – גדולה מהחיים על דפים כבדים באיכות גבוהה.

השנים שמו את הסדרה הזו בפרספקטיבה הנכונה: בזמנו אנשים אהבו לטעון שיש חשיבות פוליטית לגיבורי העל הפרו-אקטיביים של אליס שפועלים בלי אישור ממשלתי (ופעמים רבות באלימות יתרה נגד רצון הממשל) אבל בכנות מה שיש לנו פה זה לא Watchmen 2.0. מדובר בקבוצת גיבורי על חזקה באופן כמעט קומי שנלחמת מול איומים מאסיביים (אלוהים הוא אחד מהנבלים, אני לא צוחק) בשורה של סצנות אקשן מרשימות שבהן אליס כותב שורות מחץ חביבות ונותן להיצ' למלא עמוד אחרי עמוד בדם, אש ותמורות עשן. אין פה אפילו טיפת עומק, אבל בהחלט יש פה כיף גדול ואמן שהרגיש, לכמה שנים קצרות, קצת כמו לראות את ג'ים לי או ניל אדאמס בפעם הראושנה – משהו חדש ומרגש אם אנרגיה שלא ניתן להתחרות איתה.

 

Baking with Kafka

כתיבה ואמנות: טום גולד, הוצאה: Fantagraphics

עוד אוסף של רצואות הומוריסטיות קצרות של טום גולד, אחד האמנים הקומיים הטובים ביותר של המאה הנוכחית. הסגנון של גולד בריטי להדהים – ציני בלי להיות מריר מידי ומכיל מודעות עצמית מספקת למגבלות של עצמו. יש לו סגנון איור יחודי שמזוהה באופן מיידי ומצליח למכור כל בדיחה בין אם מדובר במשחקי מילים או במשהו יותר פיסי.

תחת ידיו האמנוות גם נוסעים משעממים כמו וויכוחים בין מבקרים ספרותיים הפוכים לזהב קומי

 

 

Comments

comments

תום שפירא on Facebook
תום שפירא
אני כאן כדי לבקר קומיקס וללעוס מסטיק. ונגמר לי המסטיק.